Článek
Podle Světového ekonomického fóra se Česko v žebříčku genderové rovnosti propadlo na 104. místo ze 146 zemí. Největším problémem je zapojení žen do politiky, kde jsme až na 130. místě. Česká republika se tak v Evropě drží na předposledním místě, hůř je na tom už jen Turecko.
Platová nerovnost ale není jen o číslech. „V praxi to znamená, že ženy musí pracovat o dva a půl měsíce déle, aby dosáhly stejného ročního příjmu jako muži,“ říká Lenka Šťastná z organizace Business & Professional Women ČR.
Hlavním problémem je ale podle Šťastné přetrvávající společenský stereotyp, že starost o domácnost připadá právě ženám: „V severských zemích je normální, že péči o děti si partneři dělí rovným dílem. U nás je stále hlavní zodpovědnost na ženách, což jim komplikuje kariérní růst,“ dodává.
O nerovném ohodnocení ženy také často ani nemusí vědět, a tak je jedním z řešení i transparentnost platů: Evropská unie už schválila novou směrnici, podle které budou muset firmy od roku 2026 o nabízeném ohodnocení uchazeče informovat, a zaměstnanci budou mít právo zjistit, jestli nejsou znevýhodněni právě i na základě pohlaví.
„Pokud se v práci cítíte nedoceněné, nebojte se říct si o vyšší plat. Nikdo vám sám od sebe nepřidá. Pokud máte dobré výsledky, je namístě si říct o férovou mzdu,“ doporučuje Šťastná a v podcastu nabízí i další řešení.
S kým jsme si povídali
Lenka Šťastná je zakladatelkou organizace Business & Professional Women ČR, která se věnuje podpoře žen v kariéře a otázkám rovného odměňování. Pořádá konferenci Equal Pay Day, která letos proběhne už pošestnácté.
Podcast Mluvte o penězích!
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.