Článek
V roce 2006 české firmy vypustily podle údajů výkonného orgánu unie 83,6 miliónu tun CO2 a o rok dříve 82,5 miliónu tun. Podobně jako loni tak nevyčerpaly množství povolenek, které měly přiděleny.
Pro roky 2008 až 2012 mají české firmy od Bruselu schváleno 86,8 miliónu tun CO2 ročně. České ministerstvu průmyslu nicméně původně žádalo mnohem víc - 102 miliónů tun. Poté, co komise limit snížila, ji český stát kvůli tomu zažaloval u Evropského soudního dvora.
Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) může Česká republika do roku 2020 při přijatelných nákladech snížit objem vypouštěných skleníkových plynů o 50 procent. Dodal, že to lze dokázat bez výstavby nových bloků jaderných elektráren nebo prolamování těžebních limitů hnědého uhlí.
S tím ale nesouhlasí například premiér Mirek Topolánek (ODS). „Není možné naplnit závazné cíle a přitom doufat, že vyrobíme takové množství elektrické energie, které by zabezpečilo nárůst potřeby občanů v následujících 50 letech jenom z obnovitelných zdrojů,“ řekl premiér na zasedání Evropského jaderného fóra (ENEF). Podle něj se ČR do budoucna bez jádra neobejde.