Článek
Ruská agentura RIA Novosti s odkazem na národní statistiky tvrdí, že to vedle Němců jsou právě Češi, kdo do Ruska v uplynulém roce dodal nejvíce piva – a také na tom nejvíce vydělávali. Export českého piva do Ruska se podle agentury zvýšil o 27 procent na 33,1 tisíce tun.
Největší české pivovary však unisono tvrdí, že přestože pivo jako komodita není na sankčních seznamech Evropské unie, vývoz do Ruska přerušily prakticky ihned po začátku války na Ukrajině v únoru 2022.
„Od té doby do Ruska a Běloruska nevyvážíme vůbec nic. To platí i pro loňský rok,“ sdělil Novinkám mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. Prazdroj je součástí japonské pivovarnické skupiny Asahi.
Nejvíce piva do Ruska dodávají Němci a Češi, píše RIA Novosti
„V případě, že by se v Rusku naše produkty objevily, jednalo by se pravděpodobně o soukromou iniciativu někoho, kdo nakoupí naše zboží kdekoliv na světě, například ve velkoobchodě, a doveze ho po vlastní ose do Ruska. Podobné aktivity bohužel nedokážeme nijak monitorovat ani je ovlivnit,“ dodal Kovář.
Také další pivovary uvedly, že se české pivo může do Ruska dostat přeprodejem či pod privátními značkami.
Ovšem i podle údajů Českého statistického úřadu hodnota do Ruska vyvezeného piva loni od ledna do října činila přes 819 milionů korun, což je zhruba o 63 milionů více proti stejnému období roku 2021. V listopadu se pak hodnota loňského vývozu zvedla na více než 900 milionů.
Skoro o sedm korun za litr dráž
„Do Ruska jsme za leden až listopad vyvezli 365 tisíc hektolitrů piva,“ řekl ke statistice ekonom z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity Tomáš Maier. „Vozí to třetí osoby, tedy překupníci, a pak možná sem tam nějaký malý pivovar, ale to bude marginální,“ míní.
Překupníci si pěkně mastí kapsy. Ruský trh je extrémně atraktivní, na válce se vždy hezky bohatne.
Nejen v otázce obchodu s pivem, ale i u dalšího zboží se mezi analytiky hovoří nejčastěji o přeprodejích přes Turecko a Kazachstán.
Maier s odkazem na statistiky upozornil, že průměrná cena litru vyvezeného piva do zahraničí byla v listopadu 18,01 koruny. „Do Ruska to ale bylo 24,72 koruny, takže si překupníci pěkně mastí kapsy. Ruský trh je extrémně atraktivní, na válce se vždy hezky bohatne,“ konstatoval.
České zboží do Ruska vesele proudí dál. Stačí fígl s reexportem
Český statistický úřad Novinkám neupřesnil, které pivovary na ruský trh vyvážejí. „Individuální údaje neposkytujeme. Obecně lze říci, že velké pivovary vývozy do Ruska ukončily nebo omezily, vzniklý prostor naopak začaly využívat pivovary menší,“ sdělil mluvčí Jan Cieslar.
V roce 2022 v exportu pokračovaly například rakovnický Bakalář s ruskými vlastníky nebo Zubr a Litovel ze skupiny Pivovary CZ Group. Napsaly to dříve Lidové noviny, které získaly ruské celní statistiky.
„Nemůžeme to ovlivnit“
Rakovnický pivovar se k vývozu do Ruska nevyjádřil. Mluvčí Pivovarů CZ Group Jan Vávra uvedl, že skupina tam aktivně zákazníky nevyhledává ani neuzavírá žádné kontrakty. „Exportem se soustředíme primárně na sousedící regiony, jako je Polsko, Německo a Slovensko,“ prohlásil.
Zároveň zdůraznil, že současné době neexistují žádné restrikce EU na vývoz piva do Ruska. „Nemůžeme tedy vyloučit a ani ovlivnit, že některý z našich odběratelů naše výrobky do Ruska nedistribuuje,“ dodal Vávra.
Velké pivovary podle svých zástupců dodržují svůj dřívější závazek, že na ruský trh své pivo dodávat nebudou. „Stále platí, že v Rusku nevyvíjíme žádnou činnost,“ řekla Novinkám mluvčí smíchovského Staropramenu Denisa Mylbachrová.
„Naše mateřská společnost Molson Coors Beverage Company pozastavila vývoz a licenční výrobu všech svých značek, včetně značky Staropramen, na ruském trhu krátce po ruské invazi na Ukrajinu, tedy již začátkem března 2022. Pokud se naše pivo na ruském trhu objevilo, určitě se nejednalo o aktivitu naší společnosti nebo některého z našich partnerů. Je ovšem složité zjistit, kdo za ní stojí,“ dodala.
Rusko zvažuje desetinásobné clo na české či německé pivo
„V momentě, kdy pivo prodáme, nemáme možnost ovlivnit, kam je dál přeprodané,“ vyjádřil se podobně Radek Tulis, mluvčí Rodinného pivovaru Bernard, který export do Ruska už před třemi lety rovněž zastavil. Prakticky stejná odpověď přišla i z národního podniku Budějovický Budvar.
Dříve se v ruských obchodech prodávalo třeba i pivo z krušovického pivovaru, který vlastní nizozemský Heineken. „Společnost Heineken do Ruska neexportuje a nedostává žádné výnosy, licenční poplatky či odměny,“ sdělil Novinkám ředitel pivovaru Krušovice a Velké Březno Karel Honegr.
Jak ale si ale loni ověřily Seznam Zprávy, v regálech moskevských obchodů se značky jako Krušovice, Staropramen nebo Kozel daly sehnat.
„Členské pivovary Českého svazu pivovarů a sladoven, které už dříve deklarovaly, že ukončují export do Ruska, svůj závazek nadále dodržují,“ ujistil bez dalšího vysvětlení výkonný ředitel svazu Tomáš Slunečko. Dodal, že pro české pivovarnictví je klíčová tuzemská spotřeba, tvořící 75 až 80 procent celkového výstavu piva, a export do zemí Evropské unie.