Článek
"Snažíme se, aby byl dopad na klienty co nejmenší," řekl generální ředitel banky Jack Stack. Změna se dotkne 2,7 miliónu sporožirových účtů a dalších dvou miliónů ostatních účtů. Kvůli přečíslování nebudou muset klienti podle Stacka navštívit banku.
Banka jim totiž automaticky přesměruje veškeré platební příkazy i povolení k inkasu. Vyjednává rovněž s velkými zaměstnavateli, aby převedli zasílání výplat na nová čísla. První informace o přečíslování obdrží klienti v létě, platit budou od 1. dubna příštího roku.
Identifikační karty přijdou poštou
Po dobu následujících pěti let budou transakce adresované na stará čísla automaticky přečíslovány na nový účet. Rovněž identifikační kartu s novým číslem obdrží klienti poštou a nebudou muset na pobočku.
Pokud by i po pěti letech přeci jen některé platby lidem na stará čísla účtů přicházely, o peníze nepřijdou. "Pokud by šlo o velké objemy, je možné lhůtu prodloužit. Nehrozí ale, že by lidé o peníze přišli," řekl ČTK šéf projektu Jindřich Matějka.
Banka odhaduje náklady na několik desítek miliónů korun a od přečíslení si slibuje racionalizaci současného nelogického systému.
Odpadnou komplikace
"Nikdo z nás přeměnou není nadšen, ale povede to k lepším službám a klesne možnost chyb při převodu peněz," uvedl Stack. Všechna čísla účtů následně budou mít formát v souladu s pravidly Evropské unie.
Dnes představuje číslo sporožirového účtu číslo pobočky, na které je účet veden. Až specifický symbol určuje konkrétní zákaznický účet. Tato anomálie může působit potíže např. u některých předtištěných formulářů, které počítají jen s klasickým číslem účtu.
V ostatních domácích bankách čísla účtů v drtivé většině případů odpovídají požadavkům EU. Pro platby v rámci Evropské unie však bude po vstupu do EU nutné používat tzv. systém IBAN, který je tvořen 24 znaky a kromě čísla účtu obsahuje i kód země a banky, která účet vede.