Článek
Česká pošta se prý inspirovala u ostatních evropských přepravců, kde tento způsob doručování je již zavedený.
„Důvodem pro tuto změnu je fakt, že celkový objem listovních zásilek každoročně klesá o zhruba 10 procent, naopak náklady spojené s doručováním rostou. Pokud by Česká pošta nepřikročila k popisovaným změnám, musela by navyšovat ceny všech listovních zásilek. Dvourychlostní doručování umožňuje, že zůstává zákazníkům možnost volby doručení bez dalšího zdražování,“ uvedl Petr Cinkl, ředitel divize poštovní provoz a logistika.
Balík do ruky často zůstane na poště
Dvourychlostní režim podle pošty umožní „zefektivnění doručování, odstranění výkyvů v kvalitě doručování” a zároveň přinese stabilizaci v personální oblasti a úsporu nákladů. Vychází přitom z výsledků výzkumu, podle kterých na rozdíl od trhu balíkových služeb většina zákazníků preferuje nižší cenu u listovních zásilek oproti rychlosti dodání.
V případě, že bude chtít zákazník využít režim doručování druhý pracovní den, musí dopis viditelně označit D+1. Zásilka musí být řádně ofrankována, u obyčejné listovní zásilky písmenovou známkou „A“ či s platnou nominální hodnotou 26 Kč.
Pokud chce ekonomický režim doručování, dopis nijak označovat nemusí a nalepí známku B či známku s nominální hodnotou 19 korun.