Článek
Podle Bartoně korunu nadále znehodnocuje nejistota ohledně budoucnosti evropské ekonomiky. „Menší satelitní měny na to vždy lehce doplácejí a vždy dočasně. Vidíme, že kdykoli nejistota poklesne – například při schválení rozpočtového rámce a fondu obnovy EU – koruna se skokově vrací ke své dlouhodobé úrovni posledních tří let kolem 25,70 za euro,” sdělil Novinkám.
„V příštích dvou měsících tato nejistota poroste spolu se zvyšováním infekcí v Evropě a zpochybněním již domluvených parametrů rozpočtů EU, takže zatím hranici 26 korun neprolomí, ale v říjnu za sebou budeme mít více než půlrok evropského života s covidem a strach z něj opadne,” dodal.
Skutečným vítězem jednání o fondu obnovy je Itálie, dostane 28 procent sumy
Euro podle něj navíc na podzim bude posilovat oslabováním dolaru v chaosu před americkými volbami. „Relativní důvěra v euro pomůže i snížit relativní nedůvěru v korunu. V první polovině října bychom se tak mohli dočkat prolomení hranice 26 korun za euro,” předpokládá ekonom.
„Pokud by však přišel zásadní průlom na poli léku či vakcíny dříve, může přijít i dříve prolomení hranice,” uzavřel.
Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky
Hodnota koruny se silně propadla ve druhé polovině března, kdy ji dolů strhly obavy z globálního šíření nemoci covid-19. Na pomyslné dno si sáhla 24. března, kdy jedno euro vyšlo na 27,81 koruny.
Koruna i další regionální měny v podobných situacích oslabují, protože je investoři podobně jako akcie považují za riziková aktiva.