Článek
„Důvody k posilování koruny však nelze hledat v dobrých datech z domácí ekonomiky. Na jedné straně jednotlivé země nyní prodlužují uzavření ekonomik, rozšiřují restriktivní opatření a zpřísňují přeshraniční pohyb osob,” uvedl Tomáš Volf ze společnosti Citfin.
„Na straně druhé probíhá očkování a trhy doufají, že bude dostatečně rychlé a především funkční. S měnící se náladou na trzích se pohybují také rizikovější aktiva, mezi které patří i koruna. Zhoršení nálady vede k oslabení koruny a posílení amerického dolaru a naopak,” dodal.
Evropská komise chce kvůli praní špinavých peněz omezit platby v hotovosti
Předtím, než se v Evropě loni na jaře plně projevila koronavirová pandemie, koruna byla výrazně silnější. Vrcholu dosáhla 17. února 2020, kdy jedno euro vyšlo na 24,795 Kč.
Naopak dna – 27,81 za euro – dosáhla 24. března 2020. K hranici 26 korun se blížila již v létě, poté ji však stáhla dolů podzimní vlna covidu.
Korunu stejně jako další regionální měny investoři považují za riziková aktiva. Jsou proto podobně jako akcie náchylné na společenské a ekonomické otřesy a na růst napětí.