Článek
Proti předchozímu čtvrtletí ekonomika stoupla o 0,5 procenta, jak statistici odhadovali už dřív. Růst ekonomiky tak mírně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí se meziročně hrubý domácí produkt zvýšil o 4,6 procenta a proti prvnímu čtvrtletí o 1,1 procenta.
„Zpřesněný odhad potvrdil, že si česká ekonomika udržela vysoké tempo růstu i ve třetím čtvrtletí letošního roku. Vedle stabilního růstu spotřeby domácností a investic byl tento vývoj významně podpořen i výdaji vládních institucí a zahraniční poptávkou," uvedl ČSÚ.
„Zveřejněné HDP ukazuje na dobrou kondici české ekonomiky," komentoval data analytik společnosti Colosseum František Bostl. Velký podíl na růstu má podle něj trh práce a investiční aktivita firem, a lze očekávat jejich podobný vliv i v příštích obdobích. Nyní jsou však již zřetelně patrné efekty zpomalení růstu, který se projeví v roce 2016, dodal.
„Překvapení se nekoná. Revize meziročního růstu na 4,5 procenta z předběžného odhadu 4,3 procenta je pro trh nepodstatná," doplnil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Za celý rok nadále čeká růst ekonomiky o 4,3 procenta, ačkoli v pátek zveřejněné údaje dávají podle něj určitou šanci na mírně lepší výsledek.
K růstu přispělo i stavebnictví
Analytik Generali Investments Radomír Jáč vidí jako faktory přispívající k silnému růstu české ekonomiky v letošním roce hospodářský růst v eurozóně, levnou ropu, uvolněnou měnovou politiku ČNB, prorůstové nastavení rozpočtové politiky české vlády a čerpání prostředků z fondů EU.
Podle statistiků rostla výkonnost téměř všech odvětví české ekonomiky, tradičně nejvíc ale k růstu přispěl zpracovatelský průmysl a nově se přidalo také stavebnictví. Výdaje na konečnou spotřebu domácností se meziročně zvýšily o tři procenta, proti druhému čtvrtletí o 0,3 procenta. U vládních institucí výdaje na konečnou spotřebu vzrostly proti loňsku o 4,4 procenta a mezičtvrtletně o 2,2 procenta. „Tento vývoj byl silně podpořen nárůstem výdajů na opravy a údržbu dopravní infrastruktury," uvedl ČSÚ.
Investice vlády se projevily také v tvorbě kapitálu, která byla meziročně vyšší o 8,3 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 1,3 procenta. „Přebytek obchodu se zbožím meziročně poklesl, byl však kompenzován zlepšením bilance služeb," uvedl ČSÚ.
Pozitivní hospodářský vývoj se podle statistiků nadále odrážel na trhu práce. Ve třetím čtvrtletí bylo podle pojetí národních účtů zaměstnáno v průměru 5,17 miliónu lidí, což je proti loňsku o 1,2 procenta víc.