Článek
V roce 2019 výkon české ekonomiky měřený tímto parametrem dosahoval 95 procent a v roce 2020 dokonce 96 procent evropského průměru. Pokud jde o pořadí evropských zemí, byla loni Česká republika patnáctá nejbohatší, meziročně si tak o jednu příčku polepšila, vykázal Eurostat. V roce 2020 jsme ale byli dvanáctí.
„Klíčové byly dopady pandemie covidu, ale pak zejména energetické krize, která více dopadla na proexportní a průmyslové ekonomiky, jakou je i ta česká, než na ty postavené více na službách a domácí poptávce, kam patří například Španělsko, Portugalsko, částečně Francie,“ popsal hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš, proč se stále nepodařilo dohnat roky 2019 a 2020.
V Česku také poklesla vlivem vysoké inflace reálná mzda. A přestože se loni už zvyšovala, její hodnota odpovídá zhruba závěru roku 2018. Velkou roli pak sehrálo i to, že Češi zareagovali na zmíněné šoky nárůstem míry úspor. „Šlápli tak na brzdu v reálných útratách a útrata domácností poklesla více, než byl evropský průměr,“ popsal Bureš.
Na čele Lucembursko a Irsko. Má to své důvody
Z čísel se podle něj dá mírně vyčíst i porovnání životní úrovně v jednotlivých státech EU. „Ale tam by bylo potřeba více sledovat i jednotlivé sociální skupiny, aby byl obrázek komplexnější,“ dodal.
Nejlépe si v tomto porovnání vedou Lucembursko, jehož ekonomika je na 241 procentech průměru Evropské unie. „To lze částečně vysvětlit tím, že v zemi je zaměstnán velký počet zahraničních rezidentů, kteří tak přispívají k jejímu hrubému domácímu produktu,“ uvedli evropští statistici.
Na druhém místě bylo loni se 211 procenty Irsko. Podle Eurostatu je částečným důvodem jeho postavení přítomnost velkých nadnárodních společností vlastnících duševní vlastnictví. V této zemi totiž má své evropské sídlo například Metra provozující Facebook a Instagram. „Smluvní výroba s těmito aktivy přispívá k hrubému domácímu produktu, přičemž velká část příjmů z této produkce se vrací konečným vlastníkům firem v zahraničí,“ dodal Eurostat.
Slováci na chvostu, Rumuni na vzestupu
Na jeho datech je také možné pozorovat postupný propad ekonomik v evropských žebříčcích. Například té slovenské, která loni byla se 75 procenty evropského průměru čtvrtá od konce.
Tuto pozici si drží už třetím rokem. Ještě v roce 2021 na tom ale byla o tři příčky lépe. Od té doby ji předhonilo Rumunsko i Portugalsko. Rumuni pak předehnali i Maďary.
Porovnání výkonnosti evropských ekonomik
Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele ve standardu kupní síly (PPS) je jedním ze základních ukazatelů ekonomické úrovně při mezinárodních srovnáních. PPS přitom vyjadřuje takový kurz mezi dvěma měnami, při kterém si lze v obou zemích nakoupit stejné množství zboží. Je tak možné lépe porovnat výkonnost ekonomiky mezi více zeměmi, protože se eliminuje nadhodnocený či podhodnocený kurz jednotlivých měn.