Článek
Průměrná míra inflace by podle komise měla v Česku letos dosáhnout 13,9 procenta a být po trojici pobaltských zemí nejvyšší v celé sedmadvacítce. Na příští rok odhaduje unijní exekutiva v České republice pokles inflace na 5,8 procenta.
Za zvýšením letošního růstu je podle komise především výkon českého hospodářství v prvním čtvrtletí roku, kdy nedostatek některých surovin ovlivnil českou průmyslově založenou ekonomiku méně, než se čekalo.
Výkonu hospodářství pomohl postpandemický příliv nových investic a posílení exportu. Ve druhém čtvrtletí se ale už začaly projevovat dopady ruské invaze na Ukrajinu, zejména růst cen a pokles reálných příjmů, které omezují hospodářskou aktivitu. S těmito důvody souvisí i snížení odhadu tempa růstu české ekonomiky na příští rok.
Zdražování nezastavuje. Inflace už je na 17,2 procenta
Zpomalí i ekonomika EU
EK rovněž předpovídá výrazně pomalejší růst ekonomiky Evropské unie. HDP má v příštím roce vzrůst o 1,5 procenta místo 2,3 procenta, jak komise očekávala v květnové předpovědi.
Komise zároveň výrazně zvýšila odhadovanou míru inflace, kterou letos v EU v průměru očekává na rekordních 8,3 procenta. Minulý odhad počítal s hodnotou 6,8 procenta.
Podle unijní exekutivy by se nic nemělo změnit na letošním růstu unijní ekonomiky, který dosáhne 2,7 procenta – i díky pozitivním dopadům silného loňského oživení a relativně nízké nezaměstnanosti. Naproti tom v příštím roce se do sníženého růstu patrně promítne očekávaný zimní nedostatek energií a snížená kupní síla domácností.
Ekonomika EU v prvním čtvrtletí vzrostla více, než se čekalo
"Nevyprovokovaná ruská invaze na Ukrajinu nadále způsobuje otřesy v globální ekonomice. Moskva svými akcemi přerušuje dodávky energií a obilovin, tlačí vzhůru ceny a oslabuje důvěru," prohlásil eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.
Komise upozornila, že skutečná hodnota růstu se může od jejího odhadu lišit zejména v závislosti na vývoji války, objemu dodávek a výše cen energií.