Článek
Komise předpokládá, že schodek českého rozpočtu za loňský rok dosáhne 5,2 procenta HDP. Na tom se výraznou měrou podílí započítání církevních restitucí. Problémy s čerpáním evropských fondů měly na rozpočet dopad zhruba 0,3 procenta HDP. Letos by se schodek měl zlepšit na 3,1 procenta a příští rok na tři procenta.
Česko se v proceduře pro nadměrný deficit, která pro něj může v extrémním případě znamenat i zastavení přílivu evropských dotací, ocitlo v roce 2009. Evropská unie po české vládě požaduje, aby deficit snížila pod tři procenta HDP do letošního roku.
Pod tři procenta to půjde, zní z ministerstva
Ministerstvo financí očekává, že letos udrží deficit veřejných financí pod plánovanými třemi procenty HDP. Podmínkou ale je, že se dramaticky nezhorší ekonomická situace v Evropě. Jak uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ministerstvo nepočítá letos s žádnými mimořádnými opatřeními ve státním rozpočtu.
„Nedojde-li k výraznému zhoršení ekonomické situace v Evropě, udržíme deficit pod třemi procenty tak, abychom mohli ukončit proceduru nadměrného schodku,“ uvedl Kalousek. V případě státního rozpočtu nepočítá ani s žádnými mimořádnými opatřeními v případě, že by měl být deficit vyšší. „Dvě až tři desetiny procenta HDP je úkol, se kterým si vláda poradí v provozních výdajích svých resortů,“ dodal ministr.
Pesimističtější odhad
Komise, která ještě v listopadu očekávala pro ČR růst HDP o 0,8 procenta, je ve svém novém odhadu mírně pesimističtější než české ministerstvo financí. To v lednu pro letošek odhadlo růst české ekonomiky na 0,1 procenta. Česká národní banka naopak budoucnost vidí černěji, když čeká pokles o 0,3 procenta.
Nezaměstnanost podle metodiky EK vzroste z loňských sedmi procent na letošních 7,6 procenta a v následujícím roce klesne na 7,3 procenta. Inflace by měla postupně klesat. Zatímco loni dosahovala 3,5 procenta, letos by to mělo být 2,1 procenta a příští rok 1,6 procenta.