Článek
Více než Češi omezují telefonování v zahraničí z mobilního telefonu jen Slovinci (94 procent) a Poláci (94 procent). Zhruba 15 procent obyvatel EU se ani neobtěžuje, aby brali svůj telefon za hranice a asi čtvrtina ho využívá zásadně k posílání textových zpráv.
Evropská komise tlačí na operátory, aby poplatky za roaming snížili. Evropané ale nadále za čtyři minuty hovoru v zahraničí platí čtyři až šest eur, operátoři si ale někde účtují i 12 eur.
Z průzkumu vyplývá, že trnem v oku jsou obyvatelům EU především poplatky za příchozí hovory. Smířit se s nimi nehodlá asi polovina oslovených. Snahu komise zakročit proti údajně přemrštěným poplatkům podporují asi dvě třetiny obyvatel EU. Komise přitom hrozí, že operátory donutí ke snížení poplatků legislativně. Je ale nanejvýš pravděpodobné, že narazí na odpor členských států, včetně České republiky.
Čeští operátoři ceny snižují
Český mobilní operátor Telefónica O2 na podzim příchozí hovory bez poplatku nabídl. Nabídka je zatím omezená na šest zemí a zákazník za ní zaplatí 356 korun měsíčně. [celá zpráva]
Také další český mobilní operátor Vodafone plánuje snížení cen za roaming. "Jsme za jedno se zákazníky, kteří chtějí, aby se ceny za roaming snižovaly. I proto plánujeme v ČR představit do léta příštího roku službu Passport, v rámci které mohou zákazníci volat ze zahraničí za místní sazby," uvedl mluvčí Vodafonu CR Jakub Hrabovský. Zvažovaná regulační opatření jsou podle něj necitlivá a jejich neuvážené zavedení ohrožuje existenci podobných služeb.
Skupina T-Mobile chystá rozšíření obdoby v tuzemsku představené služby Cestovatel i do dalších zemí. Službu jako první zavedla česká pobočka T-Mobile letos v lednu a umožňuje volání do devíti zemí s nejvyšším provozem až o desítky procent levněji.