Článek
Obchody v Polsku nyní vesměs nabízejí potraviny i paliva za srovnatelné ceny s Českem. A to ještě u vybraných potravinářských výrobků nezačala platit před časem zrušená pětiprocentní DPH, s níž se počítá koncem letošního března.
Češi nyní na středně velkém nákupu ušetří s bídou desetikoruny, a to musejí pečlivě vybírat, co se vyplatí. Nákup v Polsku se možná ještě vyplatí lidem z bližšího příhraničí nebo spekulantům, kteří se dobře orientují v aktuálních cenách.
Potraviny zlevnily
„Není to tak dlouho, kdy jsem v polském supermarketu koupila skoro cokoliv a vždycky to bylo za míň než v Česku,“ konstatovala v Lidlu v polské Kudowě-Zdróji paní Erika z Hradce Králové.
Jednu z mála lukrativních komodit představuje máslo, jež stojí stále okolo třiatřiceti korun, také brambory se vyplatí - kilo stojí v přepočtu od dvanácti korun - nebo cigarety, na nichž lze ušetřit skoro polovinu.
Většina ostatních potravinových produktů ale vyjde v obou zemích nastejno, ne-li v Polsku i podstatně dráž.
Co za to může
Situace se vrátila do doby před třemi lety, kdy na nákupy do Polska vyráželi především zákazníci, kteří si oblíbili tamní potraviny, a nikoliv ve velkém lidé, co chtějí za každou cenu ušetřit.
„Ceny šly od letošní ledna, kdy se ujal vlády kabinet Donalda Tuska, nahoru. Čechy znevýhodňuje kurz přes šest korun za zlotý. Nákup za sto zlotých se prodražil o sto korun,“ počítal muž z obsluhy na poloprázdném parkovišti před kudowským Lidlem a přilehlou Biedronkou.
Skoro prázdná je v období před Velikonocemi i vyhlášená kudowská tržnice, dříve v tomto období přecpaná Čechy z celé republiky.
„Ubyla dobrá polovina zákazníků, hlavně Čechů,“ říká trhovkyně Magdaléna ze stánku s certifikovaným horským medem za 350 korun. „V porovnání s neoznačenými medy, které by nežral ani pes, jde o dobrou cenu,“ láká.
V létě kurz zlotého Čechům přál
Zatímco meziroční míra inflace v Polsku byla od loňského léta často zhruba o dva procentní body vyšší než v Česku, tak tento deficit mazal ve prospěch Čechů výhodný kurz zlotého.
V létě se kurz pohyboval mezi 5,3 až 5,4 Kč za jeden zlotý, dnes už se ale cena blíží šesti korunám za zlotý.
To v kombinaci se stále vyšší inflací, která byla v lednu 3,9 procenta, zatímco v ČR jen 2,3 procenta, a nynějším zrušením nulové DPH na potraviny, dělá z výletu do Polska už méně výhodný nákup, který se už nemusí ani vyplatit.
Parkoviště se naopak začalo plnit před supermarketem Albert v Náchodě, jež dříve často zelo prázdnotou. Dřív tam z Poláků parkovali hlavně ti lačnící po levnějším alkoholu.
„Polsko nemůže mít laciný alkohol, to by byla polovina národa v pánu,“ zažertoval před náchodským Albertem Polák z Kudowy-Zdróje. „Teď sem jezdíme nakupovat i jiný tovar. Pokud chcete ušetřit, musíte být stále v obraze,“ dodal muž středních let.
Cenová válka v Polsku. Lidl a Biedronka si jdou po krku
Nad kurzem zlotého vůči koruně, jenž v Polsku znevýhodňuje české zákazníky, kroutí mnozí obyvatelé sousední země hlavou. Někteří mají podezření, že kurz blízko šesti korun za zlotý neodpovídá skutečnosti.
Miroslav Vlasák, ředitel Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM, jež se zaměřuje na přeshraniční spolupráci, to ale vidí jinak.
„Nynější kurz odpovídá realitě. Skončily intervence České národní banky ve prospěch koruny, která oslabila,“ uvedl.