Článek
Z údajů vyplývá, že lidé nejčastěji utráceli za potraviny (meziroční nárůst o 1,8 procenta), dále za farmaceutické a drogistické zboží (nárůst o 4,7 procenta).
„Data potvrdila, že spotřebitelská poptávka zůstává stále velmi slabá a pravděpodobně tomu bude i nadále. Spotřebitelé jsou kvůli ekonomické recesi (která se projevuje v růstu nezaměstnanosti a v nižším růstu reálných mezd) ve svých výdajích mnohem opatrnější a spíše spoří, aby si vytvořili určitou finanční rezervu,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.
Maloobchodníci v loňském roce zažívali převážně hubené časy. Jejich tržby totiž proti roku 2008 téměř každý měsíc klesaly. Například říjnový meziroční propad tržeb činil podle statistiků 4,7 procenta.
„Obávám se, že pokles tržeb není za námi. Naopak bude pokračovat s tím, jak počet nezaměstnaných ještě v průběhu první poloviny roku poroste. Navíc mzdy se letos budou zvedat jen zřídka a kupní síla českých domácností klesne,“ komentovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská.