Článek
„Se státním podnikem Lesy ČR se snažíme minimalizovat dopady energetické krize na občany České republiky. Topení dřevem není řešením pro každého, jde však o jednu z možností pro nadcházející topnou sezonu, zejména pro lidi, kteří bydlí v rodinných domech,“ uvedl v tiskové zprávě ministerstva zemědělství (MZe) šéf resortu Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Lesy ČR, které v prvním čtvrtletí meziročně téměř zečtyřnásobily hrubý zisk na 2,26 miliardy korun, evidují obrovský zájem o dřevo po celé republice. Letos už lidé koupili 28 tisíc metrů krychlových klád z lesních skladů a 191 tisíc metrů krychlových dříví v rámci samovýroby (lidé si mohou dřevo sami vytěžit – pozn. red.).
„Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny. Aktuální poptávka ale výrazně převyšuje nabídku a někde, zejména v okolí velkých měst, máme i pořadníky. Záleží na regionu. Například na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kalamita, máme dříví dostatek,“ uvedl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.
Dřevo stojí trojnásobek, lidé se zásobují
Podnik zveřejnil podrobné ceníky dřeva na svém webu. To nejlevnější mohou lidé pořídit už za sto korun za metr krychlový. Ceny se liší podle toho, o jaký druh dřeva a o jakou tloušťku kmene se jedná. „Největší zájem je o tvrdé listnaté dříví, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát,“ uvádí MZe.
Zájem je i o další dřevní paliva
Češi začali už od loňského podzimu hojně nakupovat nejen dřevo, ale také ostatní dřevní paliva. Například výroba pelet v Česku vzrostla v prvním čtvrtletí 2022 meziročně o rekordních 11 procent.
„Zájem o dřevo a dřevní pelety v České republice stále výrazně roste. Vytápění dřevními palivy je nyní nejlevnější a obrovskou výhodou je, že se jedná o lokální palivo. V dubnu, kdy se začalo strašit s vypínám plynu, ale začaly poptávky po dřevních palivech obrovsky růst všude v Evropě, někteří zákazníci dokonce začali objednávat palivo i na více než jednu topnou sezonu, což situaci nepomáhá,“ sdělil Novinkám už začátkem srpna předseda klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.
Státní Vojenské lesy a statky ČR loni zdevítinásobily zisk
Cena podle něj za posledních 12 měsíců narostla o 80 až 100 procent. Vzhledem ke kritické situaci na trhu s energiemi a častému zdražování dodavatelů energií se však stále jedná o výhodnější koupi.
Zároveň Stupavský upozornil, že obrovská poptávka po dřevních palivech vymazala obvyklý trend výhodného nakupováni, kdy dřevní paliva byla v létě až o pětinu levnější a v zimě naopak o pětinu dražší. „To platilo, když trh nenaboural covid, kůrovec a válka na Ukrajině. Teď žádné zimní a letní ceny neexistují,“ dodal.