Článek
K úsporám podle Síkely přispělo především individuální šetření obyvatel. Češi během listopadu podle statistik spotřebovali přes 758 milionů metrů krychlových plynu. Meziročně je asi o 219 milionů metrů krychlových plynu méně. Průměrná teplota v listopadu činila 4,2 stupně, loni to bylo 3,8 stupně.
Dost slušný náskok
Ministr také připomněl cíl vlády pro letošní zimu. Tím je úspora 15 procent ze spotřeby za celou zimu, což je 800 milionů metrů krychlových. Dosud podle něj Česko ušetřilo oproti loňsku 421 milonů metrů krychlových. „Máme tedy dost slušný náskok,“ dodal Síkela.
V listopadu je spotřeba plynu kvůli chladnějšímu počasí tradičně vyšší než v říjnu. Letos meziměsíčně stoupla asi o 30 procent. Zásoby plynu proto v zásobnících začaly v uplynulých týdnech klesat, zatím však jen velmi pozvolna. Zatímco v první polovině listopadu byly plné z více než 99 procent, k pátku jsou podle statistik naplněny z necelých 96 procent.
Němci si sypou popel na hlavu. Nord Streamem 2 jsme dodali Putinovi kuráž napadnout Ukrajinu
Tuto zimu plyn nedojde
Tento stav je podle Tylečka v porovnání s pětiletým průměrem pro toto roční období nadprůměrný. Síkela uvedl, že podobná situace je i v dalších zemích EU, což podle něj pomáhá držet cenu plynu níže, než se vzhledem k pozastavení dodávek z Ruska původně očekávalo.
Současná situace tak nahrává tomu, že plynu bude během zimy v ČR dostatek. „Vysoká úroveň zásob v podstatě zaručuje, že tuto zimu v Česku plyn nedojde,“ řekl Tyleček. Připomněl, že bude ještě záležet na teplotním průběhu zimních měsíců. Roli pak bude hrát také pokračování procesu spouštění aktuálně odpojených francouzských jaderných elektráren, které nyní nahrazují německé plynové zdroje.
Celková kapacita tuzemských zásobníků je 3,5 miliardy metrů krychlových plynu. Skladují ho v nich soukromé společnosti, které surovinu dodávají svým zákazníkům. Mezi hlavní hráče na patří RWE Gas Storage a MND.