Článek
„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy zůstaly meziročně nižší i v září. Tempo meziročního poklesu se oproti předchozímu měsíci prohloubilo v důsledku snížení prodeje nepotravinářského zboží a potravin. Naopak růst tržeb si nadále udržel prodej pohonných hmot,“ uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.
Tržby za nepotravinářské zboží meziročně klesly o 5,9 procenta, za potraviny o 4,1 procenta, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 4,5 procenta. O 2,7 procenta pak stouply i tržby za prodej a opravy motorových vozidel, meziměsíčně však byly nižší o 1,7 procenta.
Z konkrétních segmentů zaznamenaly značný pokles prodejny s oděvy a obuví, kde tržby meziročně klesly o 16,1 procenta. O rovných deset procent se snížily také tržby prodejnám s výrobky pro domácnosti. Tržby u výrobků pro kulturu, sport a rekreaci klesly o 8,4 procenta, u počítačových a komunikačních zařízení o 6,1 procenta a u farmaceutického a zdravotnického zboží o tři procenta.
„Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 12,8 procenta. Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 4,2 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,9 procenta,“ dodal ČSÚ.
Analytik: Češi se obávají o svou finanční situaci
„Dál platí, že ani nízká srovnávací základna s loňským rokem neznamená růst tržeb. Problémy na straně spotřebitelů a jejich neochota utrácet je až příliš velká. Nezaměstnanost si stále stojí velmi dobře, ale ani skutečnost, že lidé mají příjem, je nepřesvědčí otevřít peněženky. Obava o jejich finanční situaci v budoucnu je až příliš silná,“ okomentoval čísla maloobchodu analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.
Příští měsíc může podle něj dlouhá série poklesu skončit a tržby mohou meziročně mírně vzrůst, ovšem jen díky nízké srovnávací základně z loňského roku. „Na celkovém obrázku se však ani tehdy nic nezmění. V porovnání s koncem roku 2022 bude ten letošní vypadat jen o něco lépe,“ dodal.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera zářijová čísla maloobchodu potvrdila slabou poptávku domácností. „Budou tak podporovat argumenty, aby ČNB začala snižovat úrokové sazby již na prosincovém jednání, ačkoli do té doby budou hrát důležitější roli data o inflaci či vývoji mezd,“ dodal.