Článek
V první polovině prosince se sice ochladilo a Česko jeden týden svíraly tuhé mrazy, období Vánoc a konce roku ale zase přineslo nadprůměrné teploty. Oba výkyvy se tak v celoměsíčním měření vyvážily a prosincová průměrná teplota byla v roce 2022 téměř stejná jako v roce 2021.
Jinak tomu už ovšem bylo v případě spotřeby plynu, jež byla v prosinci meziročně nižší o 15,2 procenta. „I po očištění o vliv počasí a paroplynové elektrárny Počerady dostáváme velmi podobné číslo skutečné míry úspor, a sice 15,9 procenta,“ řekl Novinkám analytik Amper Meteo Kamil Rajdl s tím, že úspor bylo dosaženo i ve srovnání s lety 2018–2020 (15,9–17 procent).
Za celý loňský rok pak meziroční očištěná úspora ve spotřebě plynu činí podle Amper Meteo bezmála 13 procent. „Výrazné snížení spotřeby plynu tedy nadále pokračuje, trend se zpět k číslům z předchozích let stále neotáčí,“ konstatoval Rajdl.
Zásobníky stále z 86 procent plné
Co se týče aktuálních zásob, tak k sobotě 31. 12. 2022 byly podle dat Gas Infrastructure Europe – Aggregated Gas Storage Inventory (GIE AGSI) české plynové podzemní zásobníky plné z 86,3 procenta, což odpovídá přibližně 31,8 TWh plynu. To je zhruba o půldruhého procenta více než v polovině prosince. V minulých týdnech totiž došlo k částečnému doplnění zásobníků, což je v zimní sezoně unikátní.
Na úrovni celé Evropské unie pak byly zásobníky k poslednímu dni minulého roku plné z 83,3 procenta.
Ve spotřebě elektřiny už Češi tak výrazně spořiví nejsou. V prosinci Amper Meteo evidovali meziroční pokles ve výši 2,2 procenta, a to i po očištění o vliv počasí. „Zde tak oproti předchozím měsícům pozorujeme pokles úspor, nicméně tendence k úsporám je stále viditelná. Za celý rok 2022 jsou meziroční očištěné úspory dvě procenta,“ dodal Rajdl.