Článek
Nejvíce spotřeba plynu meziročně klesla v lednu, a to o 21,4 procenta. Nižší ale byla i v únoru a březnu. Z jednotlivých krajů pak nejvíce šetřil Pardubický kraj (-16,6 %), naopak nejméně uspořil Karlovarský kraj (-12,2 %).
„Je zřejmé, že za snížením spotřeby stála především úsporná opatření. Svou roli hrálo teplejší počasí, také spotřeba očištěná o vlivy počasí ale byla meziročně výrazně menší, a to o 12,1 procenta,“ okomentoval statistiky předseda ERÚ Stanislav Trávníček.
Díky výrazné úspoře zůstalo v plynových zásobnících ke konci března rekordní množství plynu (1 696 mil. m³). To odpovídá takřka čtyřnásobku loňského stavu zásob ze stejného období, upozornil ERÚ.
Novinky sledují ceníky
„K průběžnému zvyšování zásob významně přispěly i dvě novely vyhlášky o Pravidlech trhu s plynem, které jsme loni zpracovali. Mimo jiné jsme implementovali princip ‚use it or lose it‘, který zpřísnil a zefektivnil nakládání s rezervovanou skladovací kapacitou,“ vysvětlil Trávníček.
V prvním čtvrtletí klesla v Česku i spotřeba elektřiny, a to meziročně o 5,1 procenta. Z odběratelů nejvíce šetřily domácnosti. Ještě výrazněji se snížila výroba elektřiny, která meziročně klesla o více než sedm procent.
Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let. Celkově ho Češi spotřebovali 7,544 miliardy metrů krychlových, což bylo meziročně o pětinu méně. Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především loňské zdražování energií a teplé počasí.