Článek
„Pokles spotřeby potravin v roce 2022 na obyvatele, kalkulovaný bilanční metodou v naturálních jednotkách, dokládá omezování výdajů domácností v reakci na propad reálných výdělků i v oblasti tzv. „nezbytných statků“, uvádí statistici.
„Změny ve spotřebě jednotlivých druhů potravin vypovídají o snaze domácností šetřit úpravou jídelníčku. Jako pozitivní na celé situaci můžeme hodnotit častější nakupování s rozmyslem, tedy omezení zbytečného plýtvání s potravinami,“ doplnila Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.
Spotřeba mléka a mléčných výrobků v hodnotě mléka meziročně klesla o rovných 16 kg na bezmála 247 kg na obyvatele. Z konkrétních položek nejvíce klesla spotřeba mléčných výrobků (jogurty, podmáslí apod.), a to o půldruhého kila. Například tvarohu se ale zkonzumovalo v průměru o 0,3 kg více.
Lidé se v tom naučili chodit. Nakupují ve slevách, pro jídlo jezdí do zahraničí
Ve spotřebě masa došlo po deseti letech k zastavení růstu. Meziročně se spotřeba snížila o 3,1 kg na téměř 83 kg na obyvatele. U hovězího a vepřového došlo ke stejnému poklesu o 0,6 kg, u drůbežího dokonce o 1,7 kg.
Z přílohových potravin Češi loni historicky nejvíce spotřebovali rýže, na obyvatele rovných devět kg, což je dvojnásobně více než v roce 2010, podotkl ČSÚ. A rekordně lidé konzumovali také luštěniny, kde spotřeba dosáhla 3,7 kg na obyvatele, což je dvojnásobek hodnoty obvyklé v první polovině 90. let.
V případě ovoce a zeleniny si Češi loni více odpustili zeleninu. Zatímco spotřeba ovoce klesla jen mírně, a sice o půl kilogramu na 50,6 kg na obyvatele, tak v případě zeleniny byl propad výraznější, když činil 9,3 kg. Jeden obyvatel tak zkonzumoval 87,4 kg.
V případě alkoholu Češi meziročně navýšili spotřebu piva, a to o 7,4 litru na bezmála 143 litrů na obyvatele. U čistého alkoholu došlo ke stagnaci spotřeby (9,7 litru).