Článek
Záměr pracovat během dovolené připustilo v průzkumu, v němž odpovídalo celkem 21 tisíc respondentů, pouze 18 procent Čechů, přičemž pět procent z nich letos tak učiní poprvé. To je ze sledovaných zemí nejméně.
„Více než tři čtvrtiny Čechů nechávají při dovolené práci stranou a zaměřují se především na odpočinek. Souvisí to v první řadě s tím, že od dovolené očekávají podle stejného průzkumu zejména odpočinek a klid (32 %), zážitky sdílené s rodinou či přáteli (29 %) a totální změnu prostředí (22 %),“ uvedl k výsledkům průzkumu Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel Europ Assistace.
Českým dovolenkářům jsou v jejich preferencích nejblíže Francouzi a sousední Rakušané. V obou těchto zemích vykázala záměr pracovat na dovolené přesně pětina lidí.
Místo dovolené do práce? Firma může zaměstnance odvolat, ale hradí náklady
Ne ve všech evropských zemích je ale přístup k práci na dovolené podobný. Třeba ve Švýcarsku a Velké Británii (shodně 35 %) je ochota věnovat se práci během volného času ve srovnání s Českem téměř dvojnásobná. Znatelně vyšší míru ochoty v tomto směru vykazují třeba i sousední země Německo a Polsko (shodně 31 %).
Ještě výraznější rozdíly v přístupu k tzv. workation, tedy práci na dálku z dovolenkové destinace, ukázal průzkum mezi různými kontinenty a regiony.
Suverénně nejvíce jsou ochotni pracovat na dovolené obyvatelé Saúdské Arábie, kde tak činí více než tři čtvrtiny z nich. O něco nižší podíl pracujících vykazují Indové (75 %) a obyvatelé Spojených arabských emirátů (72 %). Mimo Evropu pak nejnižší míru ochoty o dovolené pracovat projevují Japonci (26 %), Australané (28 %) a Kanaďané (32 %).
„Firem, které vyžadují, aby byli zaměstnanci k dispozici i během dovolené, přibývá, část odborníků ovšem před workation varuje. Nedostatečný odpočinek může vést podle nich k nárůstu stresu a k vyhoření. Při práci na dálku nelze také přehlédnout zvýšené kybernetické hrozby pro firemní sítě a riziko úniku citlivých dat,“ dodal Soural.