Článek
Podle ekonomů sice zadlužení domácností v Česku roste vysokým tempem, je však stále mnohem nižší než ve vyspělých zemích. Údaje o zadlužení zveřejnila v pondělí Česká národní banka (ČNB).
Češi si v lednu sjednali úvěry za 2,2 miliardy korun a celkem tak bankám dlužili 317 miliard korun, tedy o 30,5 procenta více než před rokem. Z toho na hypotékách Češi dlužili 126 miliard korun, což představuje meziroční růst o 45 procent.
Dluh vůči stavebním spořitelnám vzrostl o 33 procent na 84 miliardy korun, na spotřebitelských úvěrech domácnosti dlužily 69 miliard, tedy o 14 procent více než před rokem.
Většina půjček je na bydlení
Drtivá většina půjček - až 83 procent - jde na financování bydlení, úvěry na spotřebu tvoří jen 11 procent přírůstku dluhů. Čísla ČNB ale nezahrnují splátkový prodej, jehož obliba stále roste, v něm lidé dluží další desítky miliard. Například společnost Home Credit financovala loni nákupy klientů za 31,5 miliardy korun. Společnost Home Credit Finance loni financovala v ČR nákupy klientů za 6,2 miliardy korun. Největší česká splátková společnost Cetelem má poslední údaje z roku 2002, tehdy zaplatila lidem nákupy za 4,86 miliardy korun.
Půjčkám na bydlení nahrávají nízké úrokové sazby a vysoká konkurence mezi bankami, která je nutí úvěry dále zlevňovat. Průměrná úroková sazba na trhu hypotečních úvěrů v lednu klesla na 4,66 procenta.
"Za růstem půjček na bydlení stojí jednak zvyšující se dostupnost hypoték, ale také zájem obyvatel řešit svoji bytovou otázku více vlastními silami," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. "Tento trend bude díky nízkým úrokovým sazbám nepochybně pokračovat i v letošním roce," dodal.
S rostoucím počtem úvěrů přibývá i klientů, kteří své půjčky nesplácejí. Banky ale většinou shodně prohlašují, že to zatím není velký problém českých dlužníků.
V porovnání se světem "zaostáváme"
Zatímco dnes má v Česku úvěr zhruba třetina domácností, za dva až tři roky to podle ekonomů bude polovina. Ještě před pěti lety se přitom bylo ochotno zadlužit pouze pět procent domácností. V západní Evropě má dnes úvěr více než 50 procent domácností, v USA a Británii to jsou dvě třetiny.
Česko tak v míře zadlužení sice stále zaostává za západní Evropou, je to ale spíš důsledkem nižší ekonomické úrovně než toho, že by se Češi zdráhali brát si půjčky, míní odborník na finanční služby ve střední a východní Evropě společnosti Boston Consulting Group Marek Hovorka. "Ukazuje se, že český klient se již spotřebitelským chováním příliš neliší od evropského klienta. Dnes už není pravda, že se Češi neradi zadlužují," řekl.