Hlavní obsah

Schodek rozpočtu na konci července byl 214 miliard korun

Schodek státního rozpočtu dosáhl ke konci července 214,1 miliardy korun. Jedná se o nepatrný pokles z červnových 215,4 miliardy Kč. Data o pokladním plnění státního rozpočtu v úterý zveřejnilo ministerstvo financí (MF). Výsledek hospodaření státu za prvních sedm měsíců roku je druhý nejhorší od vzniku samostatného Česka. Loni byl deficit ke konci července 192,7 miliardy korun.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Článek

„Červenec je druhý měsíc po sobě, kdy schodek klesá, za samotný červenec hospodařil rozpočet meziročně o 11 miliard korun lépe, a dosáhl tak mírného přebytku 1,2 mld. Kč. Předpokládáme, že tento pozitivní trend bude pokračovat a dosáhneme-li s ostatními ministry shody na úsporách zhruba ve výši 20 miliard korun, podaří se nám dodržet plánovaný schodek pro tento rok ve výši 295 miliard korun,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Meziroční zhoršení o více než 21 miliard ovlivnily zejména nárůst výdajů v sociální oblasti (+75,1 mld. Kč) a pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (+51,1 mld. Kč). Meziročně vyšší ale byly také výdaje na obsluhu státního dluhu navýšenou výplatou úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů (+11,9 mld. Kč) či vyšší investice (+12,7 mld. Kč), uvedlo MF v tiskové zprávě.

Rozpočtové příjmy ke konci července dosáhly 1,068 bilionu korun, meziročně se zvýšily o 17,2 procenta. Výdaje ke konci července byly 1,282 bilionu korun, proti předchozímu roku vzrostly o 16,2 procenta.

Fiala: Je velmi pravděpodobné, že letošní deficit bude pod 300 miliard

Domácí

Příjmové straně rozpočtu pomáhá vyšší výběr daně z příjmu právnických osob. Stát na ní do konce července inkasoval 122,2 miliardy korun, o 37 procent víc než v loňském roce. Vedle toho přináší dodatečné příjmy odvod z nadměrného zisku při výrobě elektřiny, na kterém se dosud vybralo 13,4 miliardy korun. Příjmy z daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) se zatím v rozpočtu neprojevily, splatnost prvních záloh je v září.

Výnos daně z přidané hodnoty pro státní rozpočet do konce července byl 208,9 miliardy korun, meziročně se zvýšil o 5,9 procenta. Na dani z příjmu fyzických osob stát získal 80,2 miliardy korun, o 24 procent víc než před rokem. Odvody pojistného na sociální zabezpečení se meziročně zvýšily o 9,2 procenta na 397,5 miliardy korun.

Ze spotřební daně stát inkasoval 82,1 miliardy korun, což je o šest procent méně než loni. Projevuje se změna preferencí spotřebitelů tabákových výrobků a snížení spotřební daně z nafty, která se ale od srpna vrací na původní úroveň. Podle ministerstva financí by se tak měl do konce roku pokles daňového inkasa v této oblasti vyrovnat.

Na výdajové straně rozpočtu tvořily největší položku sociální dávky, na kterých stát vyplatil 503,5 miliardy korun. Z toho 395,9 miliardy korun šlo na důchody, jejich objem se meziročně zvýšil o 18,9 procenta.

Kapitálové výdaje ke konci července dosáhly 95,2 miliardy korun, meziročně vzrostly o 15,4 procenta. Největší podíl na nich mělo financování dopravní infrastruktury, na které šlo 29,4 miliardy korun. Kapitálové výdaje směřovaly také na investiční nákupy ministerstva obrany nebo do programu Nová zelená úsporám.

Loni skončil rozpočet ve schodku 360,4 miliardy korun. Pro letošní rok vláda počítá s deficitem ve výši 295 miliard Kč. Nejhůře na tom byl letošní rozpočet v květnu, kdy se schodek dostal až na 271,4 miliardy Kč, během června a července ale došlo ke snížení na nynějších 214,1 miliardy.

Stanjura: Do konce léta navrhnu škrty 15 až 20 miliard

Domácí

Výběr článků

Načítám