Článek
Statistici zveřejnili také čísla za prosinec, jež potvrdila celoroční trend. Meziročně klesly pouze ceny zemědělských výrobců, konkrétně o 19 procent. Jedná se o osmý měsíc poklesu v řadě. Ke snížení cen došlo i v meziměsíčním srovnání, a to o 1,2 procenta.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka je meziroční, téměř pětinový pokles v zemědělství pozitivní zprávou s ohledem na velké obavy o další vývoj cen potravin.
Potraviny by neměly zdražovat
„Ostatně s cenami šel dolů i potravinářský průmysl, i když zatím v průměru (za celý loňský rok) jen o 4,1 procenta. Za tímto číslem se nicméně skrývá i zlevnění o čtvrtinu v případě olejů a téměř o pětinu u mlýnských výrobků. V každém případě ceny v zemědělství vytvářejí velký prostor k tomu, aby potraviny v ČR v nejbližší době nezdražovaly,“ konstatoval.
Ceny zemědělských výrobců znovu klesly, meziročně posedmé v řadě
Loňský meziroční nárůst cen v průmyslu o pět procent je menší než v roce 2022, kdy růst činil 24,3 procenta. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu loni vzrostly o 15,8 procenta, uhlí a lignitu o více než 71 procent, ropy a zemního plynu o 42,3 procenta a potravinářských výrobků o 8,6 procenta.
„Nižší byly zejména ceny v oddíle koksu a rafinovaných ropných produktů,“ uvedli statistici. Ceny základních kovů loni meziročně klesly o 9,4 procenta, chemických látek a chemických přípravků o devět procent a dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 12,7 procenta.
V prosinci pak byly ceny v průmyslu meziročně vyšší o 1,4 procenta, meziměsíčně však o půl procenta klesly.
Ceny stavebních prací vzrostly jak meziročně (+ 2,6 %), tak i meziměsíčně (+ 0,1 %). Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 4,4 procenta, meziměsíčně se nezměnily.