Článek
Během samotného listopadu ale ceny v zemědělství klesly o dvě procenta, zatímco v průmyslu stouply o 0,4 procenta, a třeba i stavební práce v porovnání s říjnem zdražily o 0,3 procenta.
Meziroční růst zemědělských cen ovšem pokračoval ve výrazné akceleraci po říjnových 2,4 procenta. V rostlinné výrobě stouply o 3,2 procenta, v živočišné o 9,6 procenta. Olejniny meziročně zdražily o 16,7 procenta, ovoce o čtvrtinu, mléko o 16,8 procenta, skot o 14,8 procenta a vejce o 11,9 procenta.
Nad inflací ještě vyhráno nemáme, říká členka rady ČNB
Naopak dolů šly ceny brambor – o 5,5 procenta – a mírně zlevnily také obiloviny. Ceny prasat se snížily o 6,1 procenta a drůbeže o 3,7 procenta.
Meziměsíčně mírně klesly ceny ovoce, drůbeže, zeleniny a prasat. Vejce však minulý měsíc zdražila o 22 procent a proti říjnu byly dražší i olejniny, mléko, brambory, skot a obiloviny.
Přijde povánoční zlevňování?
Podle analytika společnosti Cyrrus Víta Hradila vývoj zemědělských cen naznačuje další zdražování potravin. Třeba hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek ale neočekává, že by se ceny potravin zvýšily stejným tempem, jako rostou u zemědělských výrobců.
„Část tohoto nárůstu už spotřebitelé na cenovkách v obchodech vidí. U aktuálně nejvíce sledovaných položek, jako je máslo a vejce, by po sezonním předvánočním nárůstu mohlo dokonce brzy dojít k povánočnímu zlevňování. Situace v obchodech ale bude dost nepřehledná v důsledku kreativního zdražování vedoucího k ještě kreativnějším slevám,“ uvedl Dufek.
Každoročně velkým rizikem pro peněženky spotřebitelů je lednové přeceňování.