Článek
„Meziroční cenový růst zpomalil už počtvrté za sebou. Na toto zpomalení měly největší vliv položky v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Zpomalení zdražování však nic nemění na faktu, že inflace je letos velmi vysoká.
„Za celý letošní rok inflace přesáhne 3 procenta a bude nejvyšší od roku 2012, v příštím roce by měla zpomalit ke dvěma procentům, nicméně lepší vyhlídky na vývoj ekonomiky díky vakcíně a daňový balíček přináší nová inflační rizika,“ komentoval aktuální data hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
Cena brambor klesla o 20 procent
Cena brambor klesla na 12 korun za kilogram. Meziročně jsou o 20,3 procenta levnější, ještě v říjnu činil meziroční pokles jejich ceny 18,5 procenta.
Brambory jsou nejlevnější od října 2016, inflace se ale stále drží kolem tří procent
Další potraviny oproti loňskému roku zdražovaly, ale mírněji než v říjnu. Růst cen masa zmírnil ze 4,7 na 1,1 procenta, sýrů a tvarohů z 2,8 procenta na 1,6 procenta a ovoce ze 13,9 na 7,3 procenta.
Na to, že se meziročně zdražuje, měly největší vliv ceny alkoholu a tabáku. Tabákové výrobky zdražily o 14,8 procenta a alkoholické nápoje o 3,4 procenta. Výrazně se na celkovém zvyšování cenové hladiny také podílejí náklady na bydlení. Nájemné je meziročně o dvě procenta dražší, vodné o 1,7 procenta, stočné o 1,5 procenta a elektřina o 3,3 procenta.