Článek
„Pokračující pokles cen zemědělských výrobců v kombinaci s nižšími cenami v potravinářském průmyslu umožňuje, aby potraviny v obchodech nezdražovaly. Tento vývoj je navíc podpořen zlevňováním pohonných hmot, což snižuje náklady na logistiku,“ komentoval hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera však vyznívají ceny výrobců za červenec spíše proinflačně. „Celá řada položek u cen průmyslových výrobců šla v červenci nahoru nad očekávání, mimo sezonnost se vyvíjí i růst u zemědělských výrobců a ceny služeb zůstávají heterogenní a meziroční růst stagnuje,“ uvedl.
Čísla tak podle něj podporují dosavadní rétoriku České národní banky, že ve snižování úrokových sazeb bude postupovat velmi opatrně, tedy po čtvrt procentního bodu.
Ceny tržních služeb pro podniky byly v červenci meziročně vyšší o 3,5 procenta, u stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 1,8 procenta.
V průmyslu se zvedly například ceny rafinerském průmyslu i ceny elektronických přístrojů včetně počítačů. Za energie platily podniky o čtyři procenta více. V zemědělství byly nižší než před rokem ceny brambor, obilovin i čerstvé zeleniny. U ovoce byly naopak o více než 40 procent vyšší.