Článek
Tempo růstu cen v průmyslu, které jsou předzvěstí budoucího vývoje spotřebitelských cen, zpomaluje nepřetržitě už deset měsíců. V meziměsíčním srovnání se ceny nezměnily, oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).
Za zpomalením růstu cen stojí zejména snížení cen kovů, hutních a kovodělných výrobků, které meziročně klesly o 1,9 procenta. Naopak směrem vzhůru se pohybovaly ceny elektřiny, plynu a vody. Oproti srpnu 2004 se zvýšily o 7,4 procenta. Jde o stejný růst čtyři měsíce v řadě.
Podle ekonoma České spořitelny Davida Navrátila bude průmyslová inflace růst výrazně v dalších měsících, kdy se čeká další zdražování plynu. "Na začátku příštího roku se přidá také elektřina," doplnil Navrátil.
Zemědělci vydělávají na zboží méně
V sprnu šly dál dolů ceny v zemědělství. Při srovnání se srpnem 2004 byly nižší o 8,5 procenta. Dolů srážela ceny především rostlinná výroba, jejíž produkty byly meziročně levnější o více než pětinu. O 24,4 procenta klesla cena pšenice a o 19,1 procenta se snížila také cena olejnin.
Meziročně nižší byly i ceny ovoce (o 18,9 procenta) a brambor (o 4,5 procenta). Naopak o výrazných 46,7 procenta stoupla cena zeleniny. Pokles cen v zemědělství zaznamenali statistici i v meziměsíčním srovnání, a to 1,4 procenta. Nižší byly především ceny ovoce, zeleniny, brambor a obilovin.