Hlavní obsah

Ceny u benzínek poletí dolů, nafta po letech míří pod 30 Kč

4:01
4:01

Poslechněte si tento článek

Dramatický pokles cen ropy z posledních dní a silná koruna vůči americkému dolaru. To jsou hlavní faktory, které se brzy začnou promítat do cen benzínu a nafty u čerpacích stanic v České republice. Zatímco v úterý se podle společnosti CCS Natural 95 prodával v průměru za 34,99 Kč a nafta za 34,12 Kč, už zkraje příštího týdne by měly začít ceny výrazně klesat.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Nafta může být příští týden někde už pod 30 korun za litr

Článek

„U benzínu přijde zlevnění asi o padesát haléřů na průměrných 34,50 Kč. U nafty by průměrná cena mohla klesnout pod 33 korun za litr,“ řekl Novinkám analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

U nejlevnějších čerpacích stanic, jako třeba Tank ONO, by se podle něj cena nafty měla dostat pod 30 korun, a to pravděpodobně už od příštího týdne. Síť stanic teď prodává litr nafty za 30,90 Kč. Pod třicetikorunovou hranicí se nafta pohybovala naposledy v první polovině roku 2021.

Zlevnění o více než korunu očekává i hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. V tuto chvíli poklesy cen ropy v cenách ještě zahrnuty nejsou, když v posledním týdnu spíše stagnovaly.

„Pohonné hmoty budou zlevňovat postupně, jak budou čerpací stanice doprodávat současné zásoby. Zhruba s odstupem dvou týdnů očekávám zásadní zlevňování pohonných hmot,“ řekl Novinkám.

Někteří pumpaři budou držet vysokou marži

Jak velké bude, záleží podle něj na tom, jak dlouho ceny ropy vydrží na současných úrovních. „Kdybychom se dlouhodoběji pohybovali na úrovni kolem 60 dolarů a kurz koruny by setrvával kolem současné úrovně, mohly by pohonné hmoty zlevnit minimálně o korunu. Pokud by byl pokles cen ropy jen dočasný, pokles cen bude nižší,“ prohlásil.

Analytik Purple Trading Petr Lajsek uvedl, že pokles cen na čerpacích stanicích může být pozvolnější, protože některé stanice mohou situace využít a uměle zvýšit své marže. „Řidiči by tak měli pečlivě vybírat, kde natankují,“ sdělil Novinkám.

Tomčiak poukázal na pokles velkoobchodních cen pohonných hmot, které klesají od konce března. „U nafty se už snížily o 1,20 Kč za litr, takže lze předpokládat, že nafta takto do dvou týdnů zlevní u čerpacích stanic. U benzínu zlevnění také nastane, ale jeho velkoobchodní ceny klesají pomaleji,“ prohlásil. Důvodem jsou podle něj rostoucí marže velkoobchodníků a rafinérií napříč evropským trhem. „U benzínu vzrostly z osmi dolarů za barel na konci března na aktuálních dvojnásobných téměř šestnáct dolarů,“ upozornil.

Cla a zvýšení těžby

Za snížením cen ropy stojí podle analytiků americká cla a zvýšení těžby ropného kartelu OPEC. „U ropy vidíme dramatický výprodej. Aktuálně se severomořská ropa Brent prodává za cenu kolem šedesáti dolarů za barel, což je nejnižší úroveň od první poloviny roku 2021,“ řekl Křeček.

Ještě počátkem dubna přitom stála 75 dolarů za barel, k výraznému zlevnění tak došlo za pouhý týden a půl. Cla podle Křečka vyvolala tlak na nižší poptávku po ropě. „Je možné, že se v rámci mezinárodního obchodu bude omezovat přeprava, protože kvůli clům některé obchody přestávají dávat smysl,“ uvedl.

To vše je podle něj doplněno výrazným posílením koruny vůči dolaru, který ještě počátkem února stál 24,50 Kč, a v současnosti se prodává za méně než 23 korun.

Související témata:

Výběr článků

Načítám