Článek
„Meziroční inflace se podle našeho odhadu v září snížila na 7,2 procenta ze srpnových 8,5 procenta. To by odpovídalo meziměsíčnímu poklesu cen v průměru o 0,4 procenta. K tomu podle nás přispěly nižší regulované ceny a levnější potraviny. V regulovaných cenách by se měla projevit první vlna většího snižování cen energií pro domácnosti,“ uvedli analytici Komerční banky.
„I v průběhu září pokračovalo zdražování pohonných hmot vlivem vyšších cen ropy a slabého kurzu koruny. Většina ostatních kategorií ovšem působila naopak ve směru nižší inflace. Zlevnění pravděpodobně nastalo u potravin, kde se postupně projevuje nedávný strmý pokles cen zemědělských výrobců, a po skončení sezony dovolených tradičně výrazně zlevní i rekreace,“ soudí hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
„V souhrnu by měly převážit proti-inflační faktory a meziměsíčně tak cenová hladina podle nás klesne o 0,3 procenta, což by odpovídalo meziroční inflaci na úrovni 7,3 procenta,“ dodal.
Domácnosti stále drtí inflace i výdaje za splátky hypoték
Analytici Raiffeisenbank předpokládají, že v září inflace klesla na 7,5 procenta. Podle nich v meziročním srovnání zpomaluje růst cen energií a potravin. „Vzhledem k předchozím výsledkům cen zemědělských výrobců se dá předpokládat, že existuje prostor ještě pro rychlejší pokles cen potravin,“ konstatovali.
V říjnu by se meziroční inflace měla naopak zvýšit. Analytici České spořitelny předpokládají, že přesáhne devět procent. „To ale nebude způsobeno vývojem ekonomiky, nýbrž loňským úsporným tarifem, který byl v rámci dat inflace započítán jako výrazné snížení cen elektřiny, což pro meziroční vývoj inflace během čtvrtého čtvrtletí letošního roku znamená nízkou základnu,“ upozornili. V dalších měsících se podle nich inflace vrátí k poklesu, skokově spadne v lednu.