Článek
Trhy už spekulují, jak bude vypadat situace na Blízkém východě po skončení války a věří, že úder proti Bagdádu bude rychlý a také účinný. To by omezilo i dopady na zásobování ropou a případné přerušení dodávek. Ze zemí na Blízkém východě směřuje na globální trh asi 40 procent veškeré ropy.
V silném poklesu ale pokračuje také lehká americká ropa West Texas Intermediate. Dubnový kontrakt klesl zhruba na 28 dolarů a dostal se nejníže za poslední tři měsíce. Začala se tak vyplňovat předpověď mnoha analytiků, kteří upozorňovali, že ropa je příliš drahá a ceny prudce klesnou hned, jakmile začnou na Bagdád padat první rakety, připomíná agentura Reuters.
Příslib kartelu
Poklesu cen ropy pomáhá také příslib kartelu OPEC o zvýšení těžby, pokud by výpadek zásobování skutečně nastal. Kdyby ani to nestačilo, s řešením přišly i Spojené státy, které jsou největším odběratelem ropy na světě. Vláda už naznačila, že by v nejhorším případě uvolnila strategické rezervy. Prozatím ale spoléhá na to, že by se s problémem OPEC sám vypořádal.
"Ceny šly dolů, protože nejistota (kolem načasování úderu) už je pryč. Začátek války totiž znamená, že se blíží i konec války," prohlásil k situaci na trhu s ropou analytik komoditních trhů ve společnosti Commonwealth Bank David Thurtell. Pokud se však cena americké ropy sníží až na 26 dolarů, lze podle Thurtella očekávat korekci a opětovný růst. Podobně situaci hodnotí také Geoff Pyne ze společnosti Sempra Energy.
"Největším rizikem je samozřejmě to, že Saddám může v Iráku zapálit ropná pole, a to buď v rámci obrany, anebo proto, aby se jich nemohly zmocnit Spojené státy. I když se to nestane, je zde vysoká pravděpodobnost, že vývoz z Iráku bude chybět aspoň měsíc," řekl Pyne.