Článek
Takzvané toleranční pásmo ČNB je mezi jedním a třemi procenty. V tuto chvíli je tedy inflace o 0,6 procentního bodu nad tímto tolerančním pásmem. I to mohlo banku vést ke zvýšení úrokových sazeb.
Vývoj cen byl ovlivněn zejména růstem cen potravin, nápojů a tabáku.
Ceny ovoce vyskočily meziročně o 14,7 procenta, ve srovnání se stejným měsícem loňského roku potom o 5,3 procenta.
ČNB nečekaně zvýšila úrokové sazby, hypotéky a úvěry podraží
Zelenina zdražila oproti prosinci o 5,7 procenta, oproti stejnému měsíci roku 2019 o 7,1 procenta. Z toho třeba cena brambor stoupla meziměsíčně o 5,8 procenta a meziročně o 5,1 procenta.
Rostly také ceny lihovin, což ČSÚ částečně přičítá vlivu zvýšení spotřební daně. Zdražily o 11,4 procenta oproti prosinci a o 7,2 procenta oproti lednu 2019.
Úspory Čechů ztrácejí na hodnotě nejrychleji od října 2012
„V dalších měsících by ceny mohly ještě mírně růst, jelikož se do nich budou postupně promítat vyšší daně z tabákových výrobků, které se v lednu projevily pouze částečně. Inflace by se tak mohla v první polovině roku přiblížit 4procentní hranici, ačkoli je možné, že vysoké ceny potravin budou mírně korigovat,“ uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
„Růst cen by tak měl dosáhnout svého letošního vrcholu v dubnu, poté by měla meziroční dynamika cen opět mírně zvolnit, nicméně zůstane patrně stále nad 3 procenty,“ dodal.
Ceny zeleniny za pouhých pár dnů raketově vzrostly
Jak Novinky upozornily, raketový růst cen zeleniny pozorovali spotřebitelé v lednu zejména u salátových okurek. Kilo okurek vycházelo na 100 až 120 korun, běžná cena se v roce 2019 pohybovala mezi 40 a 50 korunami za kilo.
Zdražování se nicméně dotklo i lilku či cuket. Červená paprika stála v jednom z řetězců v metropoli 70 korun za kilo a ledový salát byl za 40 korun za kus, zde se jednalo o zdražení o desítky procent.