Článek
Ačkoliv se ceny v průmyslu meziročně nezměnily, tak v některých oddílech k poklesu došlo. Potravinářské výrobky zlevnily o rovných pět procent, přičemž rostlinné a živočišné oleje a tuky dokonce více než o pětinu. Levnější o 8,5 procenta byly i základní kovy, dřevo a dřevěné výrobky téměř o 15 procent.
Dražší oproti loňskému březnu byla například motorová vozidla a přívěsy (+3,7 %) či energie (+2,6 %). Právě bez započtení energií ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 1,1 procenta.
V zemědělství pokračuje trend meziročního poklesu cen, byť zpomaluje. Ceny obilovin klesly zhruba o 30 procent, olejniny o 18 procent a levnější o desetinu byla také zelenina. Z živočišných produktů byla vejce levnější o čtvrtinu, mléko téměř o 15 procent, drůbež o devět procent. Naopak takřka o 60 procent zdražilo ovoce, ceny brambor byly vyšší o čtvrtinu.
Srovnání a vývoj ceny másla v ČR a Německu. Skoro jako přes kopírák
Přesto patří nyní Česko ohledně vývoje cen potravin k nejlepším v Evropské unii. „Podle Eurostatu již tři měsíce v řadě klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie,“ podotkl ve svém komentáři hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Vývoj cen v zemědělství a v potravinářském průmyslu naznačuje, že v nejbližších měsících dosáhne svého maxima také tempo meziročního poklesu cen potravin pro koncového spotřebitele. Ceny potravin pro koncového spotřebitele by ale i tak měly setrvat v meziročním poklesu po celý letošní rok,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.
Statistici zveřejnili také ceny stavebních prací, které meziročně vzrostly o 1,6 procenta, meziměsíčně o 0,3 procenta. Meziročně vyšší byly i ceny tržních služeb pro podniky (+4,1 %), v meziměsíčním srovnání byl růst nižší (+0,7 %).