Článek
Zdražování nafty urychlilo, když se od začátku srpna spotřební daň z nafty zvedla o 1,50 koruny na litr. Její cena od té doby vzrostla o více než čtyři koruny. Na začátku měsíce stál litr podle dat CCS v průměru 33,95 koruny. Spotřební daň na naftu se od srpna vrátila na úroveň platnou do loňského června, kdy vláda prosadila její snížení kvůli tehdejším vysokým cenám, aby hlavně ulevila dopravcům.
Podle ředitele společnosti 4Trans Jaroslava Tona je zdražení nafty nad 38 korun za litr problémem právě pro firmy podnikající v dopravě, pro které jsou pohonné hmoty jedny z hlavních nákladových položek.
Navzdory dlouhému růstu cen jsou však pohonné hmoty v Česku stále levnější než loni ve stejnou dobu, kdy stoupaly po začátku ruského útoku na Ukrajinu. Benzin je o 76 haléřů na litru levnější než před rokem, za litr nafty tehdy motoristé platili o téměř sedm korun více.
V Praze mnohaměsíční maxima
Ton upozornil, že v minulém týdnu cena nafty na burze v Rotterdamu zůstala stabilní a drží se na úrovni z přelomu července a srpna. „Z aktuálních údajů nevyplývá důvod pro dlouhodobý růst cen pohonných hmot, ať už u benzínu či nafty,“ uvedl. Růst cen je tak podle něj na konci. „V nadcházejících měsících je možné očekávat pokles cen pohonných hmot až o jednu korunu, a to jak u benzínu, tak u nafty ve srovnání s aktuálním stavem,“ dodal.
Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 39,30 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 37,55 Kč/l. Naopak nejdražší jsou dlouhodobě čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 40,88 Kč, litr nafty pak 39,29 Kč.