Článek
Podle údajů společnosti CCS ceny až do minulého týdne zhruba od poloviny června rostly, zatímco předtím od konce dubna klesaly.
Situace se v řádu desítek haléřů liší v jednotlivých krajích. Nejlevnější benzin teď natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 37,98 Kč. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, stojí tam průměrně 36,51 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu je v hlavním městě průměrně za 39,23 Kč, litr nafty pak za 38,56 Kč.
V meziročním srovnání jsou ceny paliv stále vyšší. Benzin je nyní o 1,08 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,64 koruny na litru méně.
USA letos čekají více hurikánů, mohou ohrozit produkci ropy a zdražit paliva
Proti minulému týdnu ceny u čerpacích stanic v některých regionech ještě mírně stouply. Například v Moravskoslezském kraji během uplynulého týdne o trochu zdražil benzin, nafta ale zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se na severu Moravy aktuálně prodává v průměru za 38,40 Kč, před týdnem byl o pět haléřů levnější. Nafta zlevnila o 13 haléřů na litru, za litr teď řidiči dají průměrně 36,91 Kč.
Levnější než v jiných zemích
V příštím týdnu lze podle analytiků očekávat další mírný pokles cen pohonných hmot. „Cena ropy Brent totiž v červenci mírně klesá, přičemž zároveň dochází ke zpevňování koruny vůči americkému dolaru. Tyto tendence vyústí v příštím týdnu v pokles cen u českých čerpacích stanic o zhruba patnáct haléřů na litr, jak v případně benzinu, tak nafty,“ odhadl ve čtvrtek hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Jak dále poznamenal, Češi nyní tankují takřka nejlevněji v celé EU. Benzín je podle Kovandy levnější pouze v Bulharsku a na Maltě. „V Rumunsku, Polsku a ve Slovinsku je jeho cena srovnatelná s tou v Česku. Ve všech dalších zemích EU včetně Chorvatska, Maďarska či Slovenska je benzin dražší než u nás,“ upozornil analytik.
Co se týká nafty, je situace z hlediska českého řidiče ještě o něco lepší. Naftu tankují v celé EU levněji opět jen Malťané a Bulhaři. Chorvaté ji mají na srovnatelné cenové úrovni.
„Ve všech ostatních státech včetně Polska nebo Rumunska, o Slovensku či Maďarsku ani nemluvě, ji mají dražší než Češi. Z Česka se tak nenápadně stal eurounijní „ráj levných pohonných hmot“. Je skutečně nebývalé, aby v Česku byly pohonné hmoty levnější i než v takových zemích, jako je Rumunsko nebo Polsko,“ podotkl Kovanda.