Článek
Cena za megawatthodinu zemního plynu na burze v Lipsku vzrostla z 28 eur v polovině června na 41 eur na konci července, připomněl server veřejnoprávní ARD tagesschau.de. Za šest týdnů se tak cena zvýšila o 45 procent.
Z globálního pohledu moc možností není. Rusko je skutečně jediný volný zdroj dodávek k dispozici, ale nevíme, kdy by dodatečné dodávky mohly začít.
Podle expertů je za tím politika ruského giganta Gazpromu, který snížil dodávky do Evropy. Rusko v posledních měsících odmítá posílat velkou část dodávek přes Ukrajinu navzdory zvýšené poptávce, připomněl Financial Times.
„Zásobníky plynu jsou v Evropě sotva naplněné. Současně došlo k nárůstu poptávky, zejména v Číně a dalších částech Asie,“ konstatoval pro tagesschau.de konzultant kolínského Energetického institutu (EWI) Eren Çam.
Vítězství Ruska, kudla do zad Ukrajině. Dohoda USA a Německa o Nord Streamu terčem kritiky
Kromě toho se může Rusko prostřednictvím Gazpromu snažit vyvíjet tlak na dokončení plynovodu Nord Stream 2. Ten měl být původně v provozu už na konci roku 2020, připomněl tagesschau.de. Odpor proti geopolitickým implikacím tohoto projektu však výstavbu zdržel. Teprve nedávná dohoda mezi USA a Německem odstranila největší překážku pro dokončení plynovodu.
Podle Toma Marzeca-Mansera z energetické společnosti ICIS aktuální vývoj nebude mít dopad jen na Evropu. „Pokud jde o dodatečné dodávky, z globálního pohledu moc možností není. Rusko je skutečně jediný volný zdroj dodávek k dispozici, ale nevíme, kdy by dodatečné dodávky mohly začít,“ uvedl pro Financial Times.
„Takže obchodníci po celém světě od Japonska po Brazílii začínají sledovat vývoj evropských cen,“ dodal Marzec-Manser.