Článek
Barel severomořské ropy Brent se hodinu po poledni prodával za 93 dolarů (2300 Kč), což byl oproti předchozímu dni nárůst o 2,6 procenta. Podobný růst vykazovala také cena americké lehké ropy WTI, jež posílila o 2,5 procenta na bezmála 87 dolarů.
Ještě výrazněji, a to v rozmezí mezi šesti až osmi procenty, vzrostla velkoobchodní cena plynu pro evropský trh. Jedna megawatthodina (MWh) se ve středu dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku v jednu chvíli prodávala za 210 eur (téměř 5200 Kč). Později cena o tři eura klesla.
Za cenovým růstem obou komodit stojí rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vyhlásit v zemi částečnou mobilizaci, kvůli čemuž se na trzích zvýšily obavy ohledně omezených dodávek energií.
Podle analytiků ze společnosti Refinitiv budou středeční ceny plynu podporovat vyhlídky na to že, „ohlášená mobilizace a s ní spojená eskalace konfliktu zřejmě vytvoří nová rizika pro finanční i energetický systém“.
Vyhlášení částečné mobilizace v Rusku podle poradenské společnosti Auxilione zastínilo na trhu s plynem další zprávy, například zestátnění společnosti Uniper. Ta je největším dovozcem ruského plynu v Německu.
Německo znárodní dovozce plynu Uniper
Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu cena ropy prudce vzrostla a v březnu se Brent dostal zhruba na 139 dolarů (3450 Kč), nejvýše od roku 2008. Na začátku prosince mají vstoupit v platnost sankce EU zakazující dovoz ruské ropy po moři.
Evropská cena plynu je nyní mnohonásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 30 eur (740 Kč) za MWh. Nahoru ji tlačí zejména omezování dodávek z Ruska. To začalo s utahováním kohoutů po zahájení útoku na Ukrajinu, což vedlo k sankcím ze strany Evropské unie.