Článek
Počet nově zahájených staveb se od ledna do října ve srovnání se stejným obdobím loni snížil o 7,7 procenta. Měst, která nahlásila růst cen domů, bylo minulý měsíc také nejméně od března 2015.
Ceny starších nemovitostí se snížily v 64 ze 70 měst, která statistici vyhodnocují. Prohloubil se i propad investic do nových projektů.
Kromě problémů velkých developerů se splácením půjček má na trh vliv nová vlna koronaviru, která se Čínou šíří, a také rozsáhlé výpadky elektřiny.
Zadlužené Evergrande se těsně vyhnulo bankrotu, prodalo podíly v mediální firmě
Čínský trh s nemovitostmi podle některých měřítek tvoří čtvrtinu hrubého domácího produktu (HDP) země a prudce ochlazuje od května.
Většina analytiků ale očekává, že se poptávka a nabídka vrátí k normálu do konce letošního roku nebo na začátku roku příštího. Předpokládají, že čínské úřady budou postupovat tak, aby sektor stabilizovaly.
Úřady situaci vyostřily, když loni v létě začaly přísněji regulovat nové půjčky na bydlení.
Prodej elektrických aut dál roste, trhu vládne Čína
Odhaduje se, že Čína bude i nadále omezovat nadměrné půjčování ze strany developerů a spekulativní nákupy domů, ale více uvolní podmínky financování pro novomanžele nebo lidi, kteří potřebují nízkonákladové bydlení.
„Pravidla se budou stále více uvolňovat a očekává se, že se trh postupně stabilizuje, protože účelem regulací je trh stabilizovat. Ten nebude ani prudce stoupat, ani klesat,“ řekl Čang Ta-wej z realitní kanceláře Centaline.