Článek
„Je to další důkaz, jak hezky trh s plynem oživuje. Taková nabídka představuje výrazné zlevnění. Jde o nabídku, která mnohé odběratele rozhoupe k tomu, že začnou přemýšlet o změně dodavatele,“ řekl v pátek Právu analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
V novém produktu Elektřina online PRO s fixací na rok nabízí E.ON v nejběžnější distribuční sazbě kilowatthodinu silové elektřiny za 4,51 Kč. Celková cena včetně regulované částí a daně činí 6,63 Kč. Aktuálně přitom nikdo z větších konkurentů nenabízí cenu pod 7 korun. V úhrnu za rok tak domácnosti ušetří tisíce.
S ještě větší slevou přišla firma u zemního plynu, kdy u vyšších spotřeb vyjde kWh na méně než dvě koruny. Takže rodiny, které mají velkou spotřebu, protože plnyem vaří i topí, ušetří desetitisíce.
Podle Gavora to pohne trhem ve prospěch spotřebitelů, neboť na zlevnění E.ON bude muset zareagovat konkurence. „Dříve, nebo později tak učiní,“ míní analytik.
Právo porovnalo aktuální ceníky velkých dodavatelů v největších distribučních územích, tedy u elektřiny v distribučním území ČEZ a u plynu v distribučním území GasNet. U víceletých fixací, kde u některých dodavatelů cena postupně klesá, jsme porovnali ceníky, které lidé při volbě fixace platí letos. Ceny jsou konečné, a zahrnují tudíž silovou elektřinu nebo plyn i stálé měsíční poplatky a v případě elektřiny také platby za jistič.
U elektřiny činí při nízké roční spotřebě 1000 kWh úspora u E.ON oproti stropu cen zhruba 1800 korun. Při spotřebě 2000 kWh v bytě je cena nižší již o více než 3000 korun za rok a v rodinném domě se spotřebou 3000 kWh lidé oproti stropu ušetří téměř 5000 korun.
Největší úspory při velké spotřebě plynu
Rodiny, které využívají plyn na vaření, zaplatí u E.ON s roční spotřebou 80 kubíků 38 414 Kč. Výrazně za ní je innogy s produktem Start 12 s platbou přes 50 tisíc Kč a nejdražší je produkt Pražské plynárenské Standard - téměř 65 tisíc.
Zdaleka největší rozdíl je u velké spotřeby rodin, které plynem vaří, ohřívají vodu a topí a spotřebují 3000 kubíků ročně. U E.ON zaplatí lehce přes 60 tisíc korun, zatímco nejdražší konkurence vyjde o více než 40 tisíc korun dráž.
Pokud ale porovnáme současné ceny s úrovněmi před válkou na Ukrajině, jsou stále o dost vyšší. Například cena za kubík plynu při velké spotřebě je nově u E.ON pod 19 Kč. Ještě v roce 2019 ale prodávala innogy kubík na této úrovni spotřeby za méně než 14 korun.
Návrat k těmto hodnotám ale Gavor neočekává. „Myslím si, že na ceny jako v letech 2019 až 2020 se nedostaneme, protože velkoobchodní trh zřejmě tak nízko nespadne. Zatímco před lety stála na trhu MWh plynu i pod 20 eur, nyní byl obrovský úspěch, když se kontrakty dostaly pod hranici 40 eur, tedy na dvojnásobek ceny před několika lety,“ dodal.