Článek
Dostupnost větších bytů v pražských novostavbách, které shánějí například rodiny s dětmi, je podle analýzy v posledních letech omezená. Současné byty 3+kk často nepřesahují 80 merů čtverečních a obtížnější je i najít prostor alespoň o velikosti 90 metrů čtverečních.
Byty s nadstandardní metráží nad 120 metrů čtverečních jsou nejčastěji v podobě střešních penthousů, které bývají v developerských projektech považovány za prémiové. Jejich cena zpravidla převyšuje hranici 20 milionů korun.
V nových developerských projektech v blízkém okolí Prahy jsou v nabídce nejčastěji domy za 11 až 16 milionů korun. Podle realitních expertů se už v některých případech přibližuje vybavenost a infrastruktura těchto oblastí městskému komfortu.
Zájem o úsporné byty a domy výrazně vzrostl. Zelená už je takřka každá čtvrtá hypotéka

„Zájem o větší byty v Praze stále existuje, ale nabídka se v posledních letech tenčí a ceny rostou rychleji, než je pro většinu rodin udržitelné. Už to není otázka komfortu, ale často také finančního limitu. V posledních letech sledujeme posun v prioritách – prostor a kvalita života začínají v rozhodování převažovat nad adresou. Dům za městem už není kompromisem, ale vědomou volbou,“ řekl Jan Vitvera, ředitel společnosti Home Portal.
Naopak stavba vlastního domu je podle Home Portalu nejnáročnější variantou pořízení bydlení. Prvotní finanční zátěž například představuje samotná koupě pozemku, který v okolí Prahy může stát mezi pěti až deseti miliony korun. Průměrná cena za metr čtvereční podle analýzy činí 6330 Kč, v některých atraktivnějších oblastech může stát i dvojnásobek.
Pokud na pozemku nejsou zavedeny inženýrské sítě, je třeba počítat s dalšími náklady ve výši několika set tisíc až 1,5 milionu korun. Proces zároveň komplikuje časová náročnost projektování, získávání povolení a stavby. Výsledná investice i délka realizace se tak potom můžou vzdálit původním plánům.
Kupci se ve velkém vrhli na novostavby. Ty pražské loni zdražily o sedm procent
