Článek
„Islámský režim bude podle některých expertů schopen sestrojit jadernou zbraň již koncem letošního roku a není divu, že se jeho oponenti snaží jej zastavit,“ uvedl Adamkovič.
Evropská unie se snaží omezit íránské příjmy embargem na dovoz tamní ropy. Splnění íránských hrozeb a zablokování vývozu ropy z celého Perského zálivu by dopad pouze navýšilo. Blokáda Hormuzského průlivu by zřejmě přiměla USA či jiné země k vojenskému zásahu. „Před 22 lety po irácké invazi do Kuvajtu se ceny ropy, byť jen přechodně, zdvojnásobily,“ připomněl Adamkovič.
Rovněž analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta vidí důvod pro růst cen ropy v politickém riziku na Blízkém východě, především v Íránu. „Pokud by došlo k blokádě Hormuzského průlivu, cena ropy by vystřelila prudce vzhůru,“ je přesvědčen Novák.
Pohonné hmoty v Česku dál stoupají
Naopak hlavní důvod poklesu cen ropy spatřuje Novák ve zpomalení globální ekonomiky, a tedy i nižší poptávky ze strany klíčových odběratelů, jako je Čína nebo Indie.
„V eurovém vyjádření je však již cena ropy Brent téměř na rekordních hodnotách z července 2008. Dolar tehdy bylo možno koupit za 15 korun, dnes za 20, takže nejenom cena ropy, ale i zhodnocení dolaru vůči euru i koruně je jedním z hlavních důvodů, proč ceny pohonných hmot výrazně vzrostly,“ vysvětlil Novák.
Barel severomořské ropy Brent se obchoduje na světových trzích kolem 110 dolarů, barel americké lehké ropy WTI pak kolem 100 dolarů. U tuzemských čerpacích stanic cena benzínu i nafty neustále roste. Podle společnosti CCS se minulý týden prodával Natural 95 za průměrných 35,44 Kč/l, nafta dokonce za 36,01 Kč/l.