Článek
„Jezdíme sem zhruba jednou za měsíc. Manželovi tu kupuju hlavně jogurty. Jeden přijde na dvanáct korun, u nás na dvacet. Pokud je v akci. Chutná nám také zdejší pečivo, ať už sladké, nebo třeba zrníčkový chleba, který navíc dlouho vydrží,“ řekla Novinkám Jiřina Snětinová z Hradce Králové.
„Vždycky se také stavím na tržnici pro oříšky v cukrové krustě. Ale zásadně jezdíme v pracovní dny, ve středu nebo ve čtvrtek. V sobotu, to se tu nedá skoro projít, kolik tu je Čechů,“ dodala. S tím souhlasí i mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.
V Německu se dá sehnat máslo za 56 korun, obecně je ale dražší
„Sobotní nákupní cesty do Polska se projeví při průjezdu Náchodem. Takovými vrcholy jsou Dušičky a pak období před Vánocemi. Podle informací, co mám, je u sousedů levnější oblečení. Nebo se jezdí pro maso. Velký provoz přes hranice byl také ve svátek 28. října, protože u nás byly obchody zavřené, ale v Polsku ne,“ dodala mluvčí.
O tom, že je české máslo dražší než polské, nás přesvědčí hned první zastávka na zpáteční cestě. V hypermarketu Albert, který je prvním obchodem na české straně hranice, pořídíte 250 gramů másla za 69,90 koruny. Mají tu ale akci, takže máslo Madeta stojí 64,90 koruny, členové věrnostního klubu zaplatí dokonce jen 59,90 koruny. V Hradci Králové jsou ceny obdobné. V supermarketu Terno stojí máslo Tatra 69,90, máslo Ranko 67,90 koruny.
Do Vánoc lépe nebude
„Pokud jde o máslo, předpokládáme, že nejpozději před Vánocemi růst cen skončí,“ uvedl mluvčí potravinářské komory Marek Zemánek. Upozornil ale, že k máselné krizi by mohla přispět i zvýšená poptávka, pokud by některý řetězec chtěl nalákat zákazníky nízkou cenou výrobku.
„Lidé by zásoby vykoupili s cílem dávat je do mrazáků a v mléčném sektoru by opět nastaly problémy,“ uvedl Zemánek. Faktorů, které ovlivňují cenu produktů včetně másla, je ale více. Kromě zájmů spotřebitelů třeba i jejich koupěschopnost.
„V chudších regionech bývají ceny nižší, což platí i pro náklady na výrobu. Kde je nižší cena lidské práce, například v Polsku, jsou i výrobky levnější. V Německu je zase nižší DPH než v Česku, což také hraje roli,“ konstatoval agrární analytik Petr Havel.
Klesá obsah tuku v mléce
Jedním z důvodů, proč v posledním období začala cena másla stoupat, je snížení obsahu tuku v mléce.
„Na stejné množství másla je potřeba více mléka, takže je máslo dražší. Jestli je snížení kvality mléka u dojnic způsobeno globálním oteplováním, to je otázka na jiné odborníky,“ řekl marketingový expert Robert Le Veneur.
„Česko má bohužel jedno specifikum. Přestože máme jednu z nejvyšších užitkovostí na světě, máme i nejmenší tučnost mléka v Evropské unii. U nás tedy spotřebujeme ještě více mléka na výrobu smetany než v okolních zemích,“ potvrdil jeho slova Marek Zemánek z potravinářské komory.