Článek
Americká centrální banka (Fed) podle všeho sníží na měnovém zasedání 18. září úrokové sazby, diskutuje se však o tom, jak moc. Vzhledem k posledním makroekonomickým datům se pravděpodobnost výraznějšího snížení o 50 bazických bodů neboli o půl procentního bodu snížila z 36 na 25 procent, uvádí nástroj FedWatch společnosti CME Group.
Jako pravděpodobnější varianta se tak jeví snížení o čtvrt procentního bodu. Obě varianty nicméně zlatu vyhovují. Žlutý kov totiž svým držitelům neposkytuje žádný výnos, a proto mu obecně prostředí nízkých úrokových sazeb svědčí, zatímco třeba atraktivita finančních produktů typu spořicích účtů nebo termínovaných vkladů klesá.
„Míra inflace v USA v červenci sklouzla pod tři procenta. Jádrová inflace bez započtení energií a potravin však byla stále mírně vyšší a činila 3,2 procenta. To sice stačí k tomu, aby Fed v září poprvé snížil úrokové sazby, ale na snížení sazeb o 50 bazických bodů to nestačí,“ citoval komoditního analytika Commerzbank Carstena Frische server fxstreet.
I přes rekordní cenu plánují bohaté země plnit své trezory zlatem
Snižování sazeb ze strany Fedu bude do konce roku však značné, a proto očekává, že se zlato na hranici 2500 dolarů, kterou v pátek poprvé prolomilo, udrží i koncem roku.
„Po třech sníženích úrokových sazeb, což očekáváme do konce roku, budou pravděpodobně následovat další tři v první polovině roku 2025. To je celkem o dvě snížení úrokových sazeb více, než jsme dříve očekávali. Proto očekáváme, že cena zlata do poloviny příštího roku dále vzroste na 2600 dolarů,“ dodal.
Až na konci příštího roku pak odhaduje, že cena klesne k hodnotě kolem 2550 dolarů, a to „s ohledem na obnovený růst inflace a související spekulace na zvýšení úrokových sazeb v následujícím roce“.