Článek
V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.
„Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je, že centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato,“ podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.
Od začátku letošního roku zlato zpevnilo o devět procent z 1824 USD za unci na začátku ledna. Výrazný růst zažilo až v posledních dvou týdnech, kdy ještě 8. března stála unce 1814 USD (40 820 Kč). Podle analytika spořitelního družstva Citfin Tomáše Volfa je v hledáčku investorů také stříbro, které za poslední hodiny vystoupalo na 22,50 USD (505 Kč) za unci.
„I zde platí jasné pravidlo, že v době nejistoty se investoři uchylují k nákupům drahých kovů. Jelikož vše nasvědčuje tomu, že švýcarskou banku Credit Suisse převezme její konkurence UBS, a situace se tak prakticky vyřeší, nemělo by posilování zlata a stříbra mít dlouhého trvání, a ceny by tak měly v dohledné době opět mírně spadnout,“ dodal Volf.
Podle analýzy společnosti XTB nicméně stále panuje vážná obava z třetí celosvětově závažné situace během čtyř let, kdy po pandemii a dopadech invaze může nyní udeřit bankovní krize. Cena zlata totiž obvykle roste v čase nejistoty a nervozity, v čase krize a paniky, historicky v čase válek a hladomorů. Lidé v takových situacích přestávají věřit papírovým penězům a utíkají k hmatatelnému, tisíci let prověřenému zlatu.