Článek
Šance na brzké snižování sazeb v USA rostou, a tak cena zlata stoupá, což zároveň oslabuje americký dolar, jak bývá většinou obvyklé, uvedl analytik Petr Lajsek.
Za růstem ceny zlata, který si v pondělí připsal mezidenní nárůst zhruba o 1,4 procenta, ale stojí více faktorů jako například reputace kovu jakožto bezpečného přístavu v dobách krize či geopolitického napětí, které se v posledních dnech zvýšilo.
Vliv mají i události na Blízkém východě
„Přes víkend došlo k nehodě vrtulníku, při které zemřel íránský prezident. Příčina nehody je zatím neznámá. Daná situace může způsobit další růst napětí na Blízkém východě. O víkendu se také terčem útoku v Rudém moři stal ropný tanker směřující do Číny. Za útokem stojí rebelská skupina húsíjů,“ vysvětlil Lajsek.
V neposlední řadě pak zlatu pomáhá také vysoká poptávka ze strany centrálních bank. „Zejména ta čínská je v tomto ohledu velmi aktivní. Jen za duben nakoupila do svých rezerv 60 tisíc uncí zlata. Zlato hojně nakupují i centrální banky Turecka a zemí z Blízkého východu. Aktivní je v tomto směru i ČNB, která byla dokonce v prvním čtvrtletí na pátém místě v objemu nakoupeného zlata,“ uvedl Lajsek.
Na 11letém rekordu je také cena stříbra, jež si v pondělí připisovala skoro dvouprocentní růst a vyšplhala se nad 32 dolarů (725 Kč) za troyskou unci, upozornila agentura Reuters.
„Stříbro těží z podobných faktorů jako zlato, navíc je však hojně využíváno v průmyslu - podobně jako mědi mu tak nyní pomáhá také ekonomické probuzení Číny,“ dodal Lajsek.