Článek
Volný pád cen následoval poté, co Saúdská Arábie oznámila, že odběratelům sníží cenu a naopak výrazně zvýší těžbu.
Krok Rijádu je na trhu vnímán jako začátek cenové války. Kartelu OPEC, jehož je Saúdská Arábie klíčovým členem, se totiž na páteční schůzce ve Vídni nepodařilo přesvědčit Rusko, aby přistoupilo na koordinované snížení těžby suroviny.
Benzin i nafta nejspíš ještě zlevní
Palivo u benzinek zlevní, ale jen zvolna
Z propadu cen ropy se mohou těšit i čeští motoristé. „Po 30procentním propadu cen ropy můžeme čekat pokles cen benzinu zhruba o dvě až tři koruny. Zlevnění však nepřijde rychle,” domnívá se hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.
„Za normálních okolností by to byla dobrá zpráva pro vládu, lidé by jezdili více a větší prodej benzinu by vládě přinášel více peněz ze spotřební daně, která je nezávislá na ceně ropy,” dodal.
„Nyní však takové zvýšení provozu nelze čekat. Obavy z koronaviru v kombinaci s karanténními opatřeními vedou k omezení provozu. Při nižší ceně benzinu vláda navíc vybere méně na DPH, takže se opět prohloubí její schodek,” vypočítává Bartoň.
Výprodej akcií
V reakci na propad ropy začali investoři s výprodejem akcií. To se nejprve projevilo na asijských trzích. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v průběhu pondělního obchodování odepsal 5,07 procenta.
Zemětřesení na burzách. Spor Saúdů s Rusy poslal dolů asijské i evropské akcie
Tato nálada se přelila i na evropské trhy, na nichž se obchoduje od pondělní deváté hodiny ranní. Index frankfurtské burzy DAX krátce po otevření odepisoval 7,37 procenta.
Pražský index PX se po zahájení pondělního obchodování propadal o 5,6 procenta. Akcie Die Erste ztrácely přes 9 procent na 612 za kus.