Hlavní obsah

Cena plynu pro evropský trh skokově vzrostla

Velkoobchodní cena plynu na burze v Rotterdamu, jež je pro evropský trh určující, v pondělí skokově vzrostla o více než deset procent. Cena jedné megawatthodiny (MWh) tak překročila 40 eur. Za růstem ceny stojí obavy trhů z rostoucího napětí na Blízkém východě nebo opětovná hrozba stávky pracovníků v Austrálii.

Článek

Kolem 14:30 SELČ stála ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku jedna MWh plynu s kontraktem na dodání v příštím měsíci 42,4 eura (1037 Kč), což značilo takřka 11procentní nárůst oproti pátku.

Na zimní měsíce je cena ještě vyšší, například kontrakt na dodání v lednu vyjde na více než 47 eur, v únoru je pak cena zhruba ještě o jedno euro vyšší.

V důsledku střetů mezi Izraelem a palestinským islamistickým hnutím Hamás panují na trhu obavy z širšího konfliktu na Blízkém východě. Hnutí Hamás v sobotu zahájilo největší vojenský útok na Izrael za poslední desetiletí. Zahynuly při něm stovky Izraelců a vyvolal vlnu odvetných izraelských náletů na Pásmo Gazy.

Konflikt na Blízkém východě je novým rizikem pro ekonomický výhled

Ekonomika

Na růstu ceny plynu má do určité míry svůj podíl také situace ve dvou závodech vlastněných společností Chevron v Austrálii. Tamní zaměstnanci v zařízeních produkujících zkapalněný zemní plyn (LNG) minulý týden hlasovali pro obnovení stávek. Odbory firmu obvinily, že porušila dohodu, která minulý měsíc stávky ukončila.

„Návrat obav ohledně australského LNG tlačí ceny vzhůru. Domníváme se však, že cenový vzestup je pouze dočasný a že ceny zatím zůstávají v mezích kolísání trhu,“ uvedli podle agentury Reuters analytici ze společnosti Engie EnergyScan.

K růstu cen plynu přispěla rovněž víkendová zpráva o tom, že podmořský plynovod spojující Finsko a Estonsko byl odstaven z provozu kvůli neobvyklému poklesu tlaku. Pokud by se potvrdilo podezření na únik plynu, mohla by oprava trvat několik měsíců, uvedl finský provozovatel plynárenské soustavy Gasgrid.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zásobníky plynu v EU plné z 90 procent. Dlouhé mrazy ale mohou být problém, varuje Bartuška

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám