Hlavní obsah

Cena kávy na burze nadále láme rekordy

2:50
2:50

Poslechněte si tento článek

Pokračující špatné počasí, které nepřeje úrodě, se nadále propisuje do ceny kávy na burze. Cena arabiky na burze v New Yorku zaznamenala v pondělí už třináctý denní růst v řadě, letos tak už několikrát pokořila nový historický rekord. Nejinak tomu je i u robusty, jež se díky většímu obsahu kofeinu používá hlavně v espressu a instantní kávě.

Článek

Cena arabiky s kontraktem na dodání v příštím měsíci na newyorské burze přidávala v pondělí odpoledne kolem 2,5 procenta a vyšplhala se téměř na 4,15 dolaru (100 Kč) za libru (0,45 kg). Letos už tak poněkolikáté pokořila historický rekord.

„Den po dni jsou navyšovány historické rekordy. Arabica přidává za poslední tři měsíce už dvě třetiny ceny a letos vede růst na komoditním trhu s 25procentním cenovým přírůstkem,“ řekl Novinkám analytik XTB Jiří Tyleček, podle kterého situaci zlepšuje alespoň slabší brazilský reál. „Bez něj by byla situace ještě obtížnější,“ dodal.

Cenu vyhání nahoru situace v Brazílii, která je největším producentem arabiky na světě. Tamní sucho snížilo hned na začátku pěstitelského cyklu pro sezonu 2025/2026 očekávanou produkci, přičemž odhady objemu produkce stále klesají.

Rekordní ceny kávy i nadále porostou

Domácí

„To se děje v situaci, kdy káva už čtvrtým rokem po sobě čelí horšímu počasí a zároveň existují nemalé problémy se suchem v jihovýchodní Asii, která se zase soustředí na pěstování robusty,“ dodal Tyleček.

Cena robusty, jež se obchoduje na burze v Londýně, pokořila rekord 30. ledna, když uzavřela na hodnotě 5625 dolarů (bezmála 137 tisíc Kč) za tunu. V pondělí kolem 15:45 SEČ se obchodovala ještě výše, a to kolem hodnoty 5670 dolarů za tunu, ukazují data serveru Investing.com.

Podle Tylečka se do ceny kávy negativně propisuje také hrozba cel ze strany USA, kterými se ohání prezident Donald Trump. „Obchodníci se bojí jejich zavedení a předzásobují se, takže uměle navyšují cenu v USA. Tamní cenový benchmark je však pro globální trh s kávou zásadní,“ vysvětlil.

Cenové napětí na trhu by podle něj mohlo trvat minimálně do konce dubna či začátku května, kdy začíná hlavní brazilská sklizeň. „Pokud by však přišly mrazy nebo se projevila jiná nepřízeň počasí, tak se situace může dále zhoršit,“ uzavřel.

Američtí dovozci se kvůli obavám z cel předzásobili proseccem

Ekonomika

Výběr článků

Načítám