Článek
"Situace na evropském velkoobchodním trhu s palivy je nadále velmi zlá. Zejména u nafty nastal v posledních dvou týdnech prudký růst cen. V nejbližšímtýdnu očekáváme stagnaci ceny benzínu, případně i zlevnění o 20 až 30 haléřů. U nafty ještě nastane mírné zdražení o několik haléřů. Její průměrná cena bude v červenci vyšší než průměrná cena benzínu," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
Ceny ropy a pohonných hmot zůstanou podle Tomčiaka vysoké delší dobu. Celosvětová nabídka stále nestačí pokrývat poptávku a letos nelze očekávat významnější navýšení produkčních kapacit, uvedl.
Vláda v důsledku zdražování paliv, jejichž ceny začaly růst na přelomu února a března po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. V současné době ale řidiči tankují paliva dráž než před snížením spotřební daně.
Ministerstvo financí v minulém týdnu uvedlo, že z cenové kontroly je zřejmé, že hlavním důvodem pro brzké odmazání pozitivního efektu snížení spotřební daně nejsou rostoucí marže u pohonných hmot, ale především růst cen nafty a benzinu na komoditní burze v Rotterdamu.
Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 47,66 koruny. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 47,71 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 48,48 koruny. Nafta se tam tankuje za 48,44 koruny za litr.
Před rokem byla paliva výrazně levnější. Průměrná cena za jeden litr benzinu byla zhruba o 15,50 koruny nižší, za naftu tehdy motoristé platili asi o 17,50 koruny na litru méně.