Článek
Cena bavlny na americké burze před pár dny klesla pod 69 centů (16 Kč) za libru váhy (0,45 kg), což je nejnižší úroveň od října 2020 a méně než polovina z desetiletého maxima dosaženého v květnu 2022, upozornil list Financial Times (FT).
Cenu stáhl dolů prudký nárůst produkce v Brazílii, která nedávno předstihla USA a stala se největším světovým vývozcem bavlny. Podle odhadů amerického ministerstva zemědělství vyvezla jihoamerická země v sezoně 2023-2024 celkem 12,4 milionu žoků, což bylo o 600 tisíc více než vyprodukovaly USA. Austrálie jakožto třetí největší vývozce na světě dodala 5,8 milionu žoků.
„Vzhledem k tomu, že Brazílie rozšiřuje svou produkci, musíme se začít obávat z její strany budoucí konkurence,“ sdělila FT Jody Campicheová, viceprezidentka pro ekonomickou a politickou analýzu v National Cotton Council of America.
Cena robusty trhla rekord. Letos už zdražila o 70 procent
Brazílie v poslední dekádě soustavně navyšovala svou výměru pro pěstování bavlny, přičemž podle odhadů amerického ministerstva dosáhla v sezóně 2023-2024 1,87 milionu hektarů osetých bavlnou, což je meziročně o 13 procent více. K tomu dopomohly například i nízké ceny kukuřice, které v posledních dvou letech klesají. Zemědělci v brazilském státě Mato Grosso proto místo druhé sklizně kukuřice pěstovali bavlnu.
„Nemáme pobídky ani dotace, což nás tlačí k tomu, abychom produkovali stále více a více na hektar,“ poznamenal Carlos Alberto Moresco, který provozuje tři farmy v brazilském státě Goiás s různými plodinami včetně sóji, kukuřice, pšenice, rajčat, čiroku a právě bavlny. Podle něj Brazílie vyrábí nejlevnější bavlnu na světě, konkrétně téměř dvě tuny vláken zpracované bavlny na hektar.
Spotřebitelé preferují polyester
Celosvětová poptávka po bavlně od pandemie koronaviru klesá, protože ekonomické zpomalení a prudký růst úrokových sazeb přiměly spotřebitele ke změnám nákupního chování.
V posledních letech dávají zákazníci při nákupech čím dál častěji přednost oblečení z polyesteru a jiných umělých tkanin na bázi ropy, které jsou levnější, a navíc se vyrábí rychleji než oblečení z bavlny. Na druhé straně mají mnohem větší dopad na životní prostředí.
Podle Campicheové není moc pravděpodobné, že by se ceny v dohledné době odrazily ode dna, protože zatímco poptávka uvadá, tak nabídka naopak roste. Letošní sklizeň bavlny v USA nejspíš dosáhne úrovně z roku 2021, kdy se bavlny sklidilo více než v letech 2022 a 2023. Na větší produkci jsou navíc připravené také Brazílie s Austrálií.
„Dokud se nezvýší světová poptávka po bavlně, ceny se nahoru nevrátí. Pokud se v budoucnu dočkáme vyšší poptávky po bavlně, bude záležet na tom, zda se spotřebitelé rozhodnou, že chtějí platit více za produkty, které jsou udržitelné,“ uvedla.